1.500 britiske udviklere sagsøger Apple for en milliard dollar: Tager for høje gebyrer i App Store

"Gebyrerne er uretfærdige i sig selv og udgør misbrug af prisfastsættelse," siger en talsmand på vegne af de i alt 1566 britiske app-udviklere, der sagsøger Apple.

Artikel top billede

Mere end 1500 britiske app-udviklere har påbegyndt et gruppesøgsmål mod Apple på 785 millioner pund – cirka 6,8 milliarder kroner-

Det sker, fordi Apple tager gebyrer på op til 30 procent af den omsætning, som en udvikler skaber i App Store gennem et in-app-betalingssystem – et gebyr, de 1500 briter mener, er alt for højt.

Det skriver Reuters.

Udover enkelte tilfælde tillader Apple samtidig ikke alternative betalingsløsninger, så brugerne tvinges til at betale i appen, og udviklerne mister dermed en stor portion af indtjeningen til gebyrer.

"Apples gebyrer til app-udviklere er overdrevne og kun mulige på grund af deres monopol på distribution af apps til iPhones og iPads," siger Sean Ennis, der er talsmand for de i alt 1566 app-udviklere, i en meddelelse.

Det er det britiske konkurrencenævn, Competition Appeal Tribunal, der fører retssagen.

"Gebyrerne er uretfærdige i sig selv og udgør misbrug af prisfastsættelse. De skader både app-udviklere og app-købere," står der fortsat i meddelelsen fra Sean Ennis.

Apple: Vi giver udviklere adgang til kunder

Apples gebyrer har fået flere konkurrencemyndigheder i verden til at forsøge at tvinge Apple til at sænke gebyret.

I USA kører der lige nu en retssag mellem Apple og Epic Games, der står bag det populære Fortnite-spil.

Epic Games udviklede uden Apples accept deres eget betalingssystem i appen, hvilket fik førte til, at spillet helt blev fjernet fra App Store og Google Play.

Apple har tidligere forsvaret sig med, at 85 procent af udviklerne i App Store ikke betaler nogen provision, og at de hjælper europæiske udviklere med at få adgang til markeder og kunder i 175 lande verden over gennem App Store.

Apples serviceforretning, som omfatter App Store, har oplevet en hastig vækst i omsætningen i de seneste år og ligger nu på omkring 20 milliarder dollars i kvartalet.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    Leder af serverteam

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S