Apple indfører strengere API-regler i iOS

Apple planlægger at implementere strengere API-regler for at skabe bedre privacy i iOS.

Artikel top billede

Apple vil implementere strengere API-regler for at forhindre iOS-udviklere i at indsamle flere brugerdata, end de har brug for.

De strengere API-regler vil kræve, at udviklere begrunder, hvorfor de skal bruge visse API’er, hvor begrundelserne skal fremhæves i appens privacy-beskrivelse, og hvis API’en ikke er tilstrækkeligt retfærdiggjort, kan de blive afvist af Apple.

"Apple er forpligtet til at beskytte brugernes privatliv på vores platforme. Vi ved, at der er et lille sæt API'er, der kan misbruges til at indsamle data om brugernes enheder gennem fingeraftryk, hvilket er forbudt i henhold til vores Developer Program License Agreement," meddeler Apple ifølge 9to5mac.

Apple kommunikerede først disse nye API-regler til udviklere på sin WWDC-konference i sidste måned.

Virksomheden begynder at implementere dem senere på efteråret, og det vil være en to-trinsproces:

  • Fra dette efterår vil Apple underrette udviklere, hvis de ikke har retfærdiggjort brugen af ​​en API, der kræver en grund i en ny app- eller appopdatering.

  • I foråret 2024 vil Apple kræve, at alle udviklere dokumenterer en godkendt årsag til brugen af ​​en API, når de uploader en ny app eller appopdatering til App Store.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

Københavnsområdet

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos