Max Schrems på vej med ny sag: Retter sigtekornet mod Google

Ifølge privatlivsaktivisten Max Screms overtræder Google GDPR ved at tvinge kunder, der bruger selskabets smartwatch Fitbit, til at give samtykke til at føre data ud af EU.

Artikel top billede

Privacy-organisationen None of Your Business (Noyb), der er anført af aktivisten Max Screms, har klaget over Google-ejede Fitbit, der producerer smartwatches.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters har Noyb, der er hjemmehørende i Østrig, indgivet klager i Østrig, Holland og Italien.

Organisationen anklager Fitbit for at tvinge til sine brugere til at give deres samtykke til at føre data ud af EU, og samtidig giver Google ifølge organisationen ikke mulighed for at brugerne kan trække deres samtykke tilbage.

Ifølge Reuters oplyser Fitbit i sin privatlivspolitik, at brugerne udelukkende kan tilbagetrække sit samtykke ved at slette sin konto, og dermed miste adgang til de data, som brugerne hidtil har indsamlet.

Følsomme sundhedsdata

Det er en overtrædelse af GDPR-reglerne, og samtidig er det en skærpende omstændighed, at selskabet behandler følsomme sundhedsoplysninger, lyder det fra organisationen.

"Når man tager i betragtning, at virksomheden indsamler nogle af de mest følsomme sundhedsdata, er det forbløffende, at man ikke engang forsøger at forklare sin brug af sådanne data, som loven ellers kræver," siger Bernardo Armentano, databeskyttelsesadvokat hos Noyb til Reuters.

Privatlivsaktivisten Maxmillian Schrems, der er manden bag retssagerne som første til Schrems-dommene er både stifter og drivkraften bag Non of You Business.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS