Microsoft satsede og tabte i milliardhandlen om Activision Blizzard:Og det er gode nyheder for spilforbrugere i hele verden
ComputerViews: Microsofts store drøm om en førende position i spilbranchen er gået i opfyldelse med købet af Activision Blizzard. Men du kan takke engelske embedsmænd for, at spilpriserne formentlig vil holde sig i ro.
Læs om de engelske embedsmænd, der kastede grus i Microsofts opkøb af Activision Blizzard.
694
3:30 min
ComputerViews: Hvis man gik og troede, at denne verdens teknologi-giganter så at sige var udvokset og derefter bare ville følge med den almindelige vækst tilføjet nogle mindre opkøb i ny og næ, er Microsofts endelige køb af Activision Blizzard noget af en øjenåbner.
Næsten 500 milliarder kroner koster det Microsoft at sikre sig kontrol med spilgiganten, og med et slag er Microsoft blevet et af verdens største selskaber inden for spilbranchen.
Få ubegrænset adgang til Computerworld Premium
Opret et gratis intro-abonnement eller køb fuld adgang
Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.
21. april 2026
| Gratis deltagelse
En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet
Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.
Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.