Artikel top billede

De tog guldpokalen med hjem sidste år: For Mikkel er cybersikkerhed kun en hobby mens Visti får fri fra skole når han skal til konkurrencer

EM i cybersikkerhed 2023: Mikkel Broni Simonsen og Visti Malik Brandt-Sørensen er for anden gang på vej til de europæiske mesterskaber i cybersikkerhed. Sådan startede de to landsholdsspillere deres vej mod toppen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan Mikkel Broni Simonsen og Visti Malik Brandt-Sørensen er kommet ind på det danske cyberlandshold.
631
3:15 min
Det er svært at fange Mikkel Broni Simonsen i et øjeblik, hvor han ikke smiler.

Faktisk er der få ting, der kan ryste det unge landsholdmedlem, selv når han står midt i kampens hede og kæmper om topplaceringer til danske og internationale cyber-mesterskaber.

Mikkel Broni Simonsen er for andet år i træk first mate på det danske cyber-landshold. Det betyder, at han hjælper holdkaptajnen med visse funktioner.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft vil opbevare nødkopier af sin kildekode centralt sted i Europa: Her skal kildekoden ligge

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Blæser til kamp for 30-timers arbejdsuge for danske it-folk