Elektronhjerne simulerer hjernen

En ny supercomputer skal simulere en del af menneskehjernen. På den måde håber forskerne at forstå, hvordan hjernen fungerer helt nede på det molekylære plan. Det kan hjælpe med at forstå, om psykiske lidelser hænger sammen med kortslutninger i hjernen.

En ny supercomputer bygget af IBM skal fungere som de små grå i en simuleret menneskehjerne. IBM og det tekniske universitet i Lausanne i Schweiz vil udvikle en computermodel af hjernen, som skal køre på supercomputeren.

Det skal ske for at afdække, hvordan hjernen fungerer. Det er et område, som man i dag ved forholdsvis lidt om.

Computersimuleringen kan hjælpe med at forstå, hvad der sker, når visse kredsløb i hjernen ikke fungerer korrekt.

Sådanne kortslutninger i hjernen kan muligvis kædes sammen med visse psykiske lidelser som skizofreni og autisme.

Forskerne vil simulere processer på det molekylære niveau ved hjælp af computermodellen.

I første omgang vil forskerne opbygge en model af en del af neo cortex, der er den største og mest komplekse del af menneskehjernen.

Computermodellen skal køre simuleringer på en supercomputer baseret på IBM's Blue Gene, og projektet har derfor fået kodenavnet Blue Brain. Supercomputeren får en regnekraft på 22,8 teraflops, oplyser IBM.

Det tekniske universitet i Lausanne har gennem de sidste ti år gennemført omfattende studier af hjernens mikroarkitektur. Det er det arbejde, som computermodellen nu skal bygge videre på.

Når forskerne har modellen af neo cortex på plads, håber de at kunne udvide med simuleringer af andre dele af hjernen, frem mod det endelige mål: En komplet computermodel af menneskehjernen.

Neo cortex udgør 85 procent af hjernens vægt og regnes for at være stedet, hvor hjernen behandler sprog, læring hukommelse og abstrakt tænkning.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse