30.000 chauffører skal køre lastbilsimulator

Den danske transportsektor er klar til investere et tocifret millionbeløb i tre nye lastbilsimulatorer, der både simulerer vejr, veje og forskellige biltyper. Planen er, at 30.000 danske chauffører får en tur i simulatoren mindst hvert femte år.

Glem Playstation, Gran Turismo og vildt ræs på pc'en.

Den danske transportsektor vil nu investere et tocifret millionbeløb i tre nye lastbilsimulatorer, som skal supplere den simulator, der allerede står på Danmarks Transport Center, nord for Vejle.

To af de i alt fire lastbilsimulatorer bliver stationære og får plads i et nyt simulatorcenter, der skal opføres ved DTC.

De andre to simulatorer bliver mobile og skal bruges rundt om i Danmark.

- Vi har haft en simulator i to et halvt år, hvor vi virkelig har indhøstet gode erfaringer med at træne trafiksikkerheden, trafikadfærden og brændstofbesparende kørsel, og begge områder er virkelig noget, der batter i økonomien, siger Poul Juelsbjerg.

Han er direktør for Transportsektorens Uddannelsesfond, der har taget beslutningen om at købe simulatorerne, som koster fire millioner kroner stykket.

Bag Transportsektorens Uddannelsesfond står arbejdsgiverforeningen ATL og 3F - det tidligere SID. Planen er, at omkring 30.000 chauffører mindst hver femte år skal have en tur i simulatoren.

Lastbilsimulatorerne leveres af den franske koncern Thales, som skal bruge et år til at bygge simulatorerne.

Til gengæld kommer de med danske skilte, næsten fotorealistisk grafik, forskellige vejrforhold, et hav af lastbiltyper og muligheden for at vælge mellem 200 kilometer vejstrækning, både på motorveje, på lageret og i bjerge.

- Man sidder i et rigtigt førerhus, og så har man nogle skærme foran og til siderne, og man ser også alt i sit sidespejl. Man har vibrationer, så man oplever, når man bremser. Det er rimeligt avanceret og meget tæt på virkeligheden, fortæller Poul Juelsbjerg.

Samtidig arbejdes der på at indlægge Vejlefjordbroen og Storebæltsbroen i systemet, så chaufførerne kan bruge simulatoren til at øve vindforhold på broerne.

Relevant link

Video af køretur med simulatoren




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere