Tøjgigant bag The North Face, Vans og Timberland har fået stjålet persondata på 35 millioner kunder

Det viser sig at være et af de største ransomware-angreb i 2023, som den amerikanske børsgigant VF Corporation, der står bag mærker som The North Face, Vans, Eastpak, blev ramt af i december.

Artikel top billede

(Foto: VF Corporation)

Det kostede kendte tøjmærker som The North Face, Vans, Eastpak, Timberland og Supreme milliarder, da moderselskabet bag, den amerikanske børsgigant VF Corporation, blev ramt af et omfattende hackerangreb i midten af december, hvilket fik store konsekvenser for julehandlen.

Men nu melder VF Corporation, at det ikke kun er penge, de har mistet.

Hackerne har nemlig fået fingrene i persondata på mere end 35,5 millioner kunder.

Dermed ender databrudet mod VF Corporation som et af de største i hele 2023 målt på mængden af persondata, der er gået stjålet.

VF Corporation meldte databruddet til de amerikanske tilsynsmyndigheder i går, torsdag, men det fremgår ikke specifik, hvilke typer data hackerne er i besiddelse af.

Selskabet har dog tidligere meddelt, at de ikke opbevarer forbrugernes CPR-numre, bankkontooplysninger eller betalingskortoplysninger. Virksomheden har heller ikke fundet tegn på, at hackerne har stjålet kundernes adgangskoder.

Aktie faldt syv procent

Ved tidspunktet for ransomware-angrebet meddelte VF Corporation, at de oplevede driftsforstyrrelser og deres "evne til at udføre ordrer." Det vil sige, at kunder godt kunne købe tøj på datterselskabernes hjemmesider, men at selskaberne ikke nødvendigvis kunne behandle ordrene.

I gårdsdagens indberetning til tilsynsmyndihederne, siger VF Corporation, at de har ”genoprettet de væsentligste IT-systemer og data” men at de stadig ”oplever mindre restpåvirkninger fracyberhændelsen". De melder dog, at de har indhentet de ordrer, der blev forsinket under julehandlen.

VF Corporation offentliggjorde angrebet 18. december, hvilket fik aktien til at falde med syv procent på en enkelt dag. Selskabet opdagede angrebet 13. december.

Den russiske ransomware-gruppe kendt som ALPHV (eller BlackCat) har påtaget sig skylden for databrudet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job