Tøjgigant bag The North Face, Vans og Timberland har fået stjålet persondata på 35 millioner kunder

Det viser sig at være et af de største ransomware-angreb i 2023, som den amerikanske børsgigant VF Corporation, der står bag mærker som The North Face, Vans, Eastpak, blev ramt af i december.

Artikel top billede

(Foto: VF Corporation)

Det kostede kendte tøjmærker som The North Face, Vans, Eastpak, Timberland og Supreme milliarder, da moderselskabet bag, den amerikanske børsgigant VF Corporation, blev ramt af et omfattende hackerangreb i midten af december, hvilket fik store konsekvenser for julehandlen.

Men nu melder VF Corporation, at det ikke kun er penge, de har mistet.

Hackerne har nemlig fået fingrene i persondata på mere end 35,5 millioner kunder.

Dermed ender databrudet mod VF Corporation som et af de største i hele 2023 målt på mængden af persondata, der er gået stjålet.

VF Corporation meldte databruddet til de amerikanske tilsynsmyndigheder i går, torsdag, men det fremgår ikke specifik, hvilke typer data hackerne er i besiddelse af.

Selskabet har dog tidligere meddelt, at de ikke opbevarer forbrugernes CPR-numre, bankkontooplysninger eller betalingskortoplysninger. Virksomheden har heller ikke fundet tegn på, at hackerne har stjålet kundernes adgangskoder.

Aktie faldt syv procent

Ved tidspunktet for ransomware-angrebet meddelte VF Corporation, at de oplevede driftsforstyrrelser og deres "evne til at udføre ordrer." Det vil sige, at kunder godt kunne købe tøj på datterselskabernes hjemmesider, men at selskaberne ikke nødvendigvis kunne behandle ordrene.

I gårdsdagens indberetning til tilsynsmyndihederne, siger VF Corporation, at de har ”genoprettet de væsentligste IT-systemer og data” men at de stadig ”oplever mindre restpåvirkninger fracyberhændelsen". De melder dog, at de har indhentet de ordrer, der blev forsinket under julehandlen.

VF Corporation offentliggjorde angrebet 18. december, hvilket fik aktien til at falde med syv procent på en enkelt dag. Selskabet opdagede angrebet 13. december.

Den russiske ransomware-gruppe kendt som ALPHV (eller BlackCat) har påtaget sig skylden for databrudet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse