Sejlivede dotcom-skeletter i konsulenthus

Skeletterne er hængt i skabet efter dotcom-boblen brast, men det tager tid at få skåret helt ind til benet for Proactive. Konsulenthuset, der har Navision-stifter Preben Damgaard som medejer og i bestyrelsen, har vækst, men indtjeningen er stadig mærket af fortiden.

Sårene fra da dotcom-bølgen brast heles alt for langsomt for konsulenthuset Proactive.

Trods vækst i omsætningen har de tidligere rendyrkede web-konsulenter svært ved at få løftet indtjeningen i et tilfredsstilende tempo, mener administrerende direktør, Max Sejbæk.

Han er tilfreds nok med vækst på 15 procent i omsætningen i seneste regnskab, men han er ikke tilfreds med ikke at have øget bundlinjen med mere end godt 600.000 kroner.

- Vi slæber rundt på gammel gæld, fra den gang vi var rigtigt store og skar voldsomt ned, siger Max Sejbæk.

Det har taget tid at slippe af med for store huslejer, længerevarende leasingaftaler og andre poster, og det er den primære årsag til, at indtjeningen ikke er større, mener han.

Kunder udskiftet

Proactive havde sit bedste år i 2000 med en omsætning omkring de 38 millioner kroner. Året efter begyndte nedturen.

Proactive A/S Årsregnskab
Millioner kroner20042003
Omsætning34,630,3
Resultat af primær drift (EBIT)1,30,9
Resultat før skat 1,30,7
Resultat0,90,5
Egenkapital10,79,8
Antal ansatte4439
Omsætningen faldt med fire millioner, resultatet skiftede fortegn og endte på minus 9 millioner kroner, og medarbejderstaben gik fra 65 til 38 det efterfølgende år.

Selskabet har været gennem en udvikling, hvor de afdøde dotcom-kunder er skiftet ud med kunder i de mere traditionelle brancher.

Projekterne er hovedsagelig portaler og integration baseret på Microsoft teknologi.

Et område, hvor konsulenthuset står stærkt, mener direktøren, fordi mange af de nye projekter bygger på Microsofts .Net-teknologi.

En teknologi som Proactive, som tidligere inkarneret portalbygger, har benyttet stort set fra .Nets fødsel.

Forsigtig vækststrategi

Direktøren mærker pres fra de større konsulenthuse, der gerne vil ind på det eksplosivt voksende marked for .Net-projekter, men forventer alligevel at gentage væksten på 15 procent i omsætningen i år.

Indtjeningen ser han gerne fordoblet, men man skal ikke se gashåndtaget i bund til udover, hvad remmer og seler kan bære.

- Vi har prøvet at vokse hurtigt før, og lige pludselig forsvandt vores markedsgrundlag, da dotcom'erne mistede fodfæstet. Det var alle vores kunder, der døde der. Så vi er nok lidt forsigtige, siger Max Sejbæk.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job