Ugen i tech: EU-told truer kinesiske elbiler - med tilbagevirkende kraft / Windows 11 understøtter nu vilde USB 4 hastigheder / Nye løfter fra Elon Musk: Roadster klarer nul til 100 på et sekund

Ugen i tech: Kinesiske elbiler kan rammes af EU-told - med tilbagevirkende kraft / Windows 11 understøtter nu vilde USB 4 hastigheder / Nye løfter fra Elon Musk: Roadster klarer nul til 100 på et sekund

Artikel top billede

(Foto: NIO PR)

Kinesiske elbiler kan rammes af EU-told - med tilbagevirkende kraft

EU-Kommissionen indleder en undersøgelse af, hvorvidt kinesiske elbiler har draget nytte af konkurrenceforvridende støtte fra den kinesiske stat.

Finder undersøgelsen sådanne tilfælde, kan Kommissionen pålægge en straftold på både nye og eksisterende elbiler på det europæiske marked. Afgifterne kan også pålægges med tilbagevirkende kraft, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Kommissionen mener allerede nu at have beviser på at elbiler fra Kina har nydt af subventioner, som blandt andet har øget kinesiske bilers markedsandele med 14 procent over det seneste år.

Det kinesiske handelskammer i EU udtrykker skuffelse over undersøgelsen og påpeger at fremgangen for kinesiske elbiler skyldes en generel øget efterspørgsel efter elbiler.

Undersøgelsen forventes at være gennemført til november 2024, men ekstra told på kinesiske elbiler kan ramme allerede fra juli måned. Det er endnu ikke fastlagt om den ekstra told også vil ramme kinesisk fremstillede elbiler, såsom Teslas populære Model Y og Model 3.

Windows 11 understøtter nu vilde USB 4 hastigheder

Den kommende USB 4 version 2.0 er designet til at understøtte en tredobling af USB 4’s dataoverførselshastigheder: Op til 120 Gbps.

For at ramme de høje hastigheder skal der ikke bare ny hardware til, men også styresystemer, der understøtter hardwaren, hvilket ifølge netmediet Techspot er set dukke op i nyeste versioner af Windows 11.

Ændringerne findes i Windows 11 version 22621.3235 samt 22631.3235, som udsendes i disse dage.

USB 4 v2.0 standarden har været defineret siden efteråret 2022, hvor den har lagt grundlaget til enheder, der kan nyde af overførselshastigheder op til 80 Gbps i begge retninger eller 120 Gbps i en retning og 40 Gbps i den anden.

De første enheder med den nye USB-hastighed er endnu ikke sluppet løs, men bør komme senere på året lyder det. Standarden læner sig tæt op af Thunderbolt 5 som står til at debutere i andet kvartal 2024.

Nye løfter fra Elon Musk: Roadster klarer nul til 100 på et sekund

Teslas administrerende direktør Elon Musk er længe gået stille med dørene omkring selskabets version 2.0 af den eldrevne roadster, der i sin tid blev den første vil fra Tesla.

Den nye roadster blev vist frem 2017, sammen med løfter om en produktion en gang i 2020, men er siden ikke blevet fremhævet.

Denne uge kommer Elon Musk med nyt om bilen i et opslag på hans sociale nyhedsmedie X. Her lyder det at design-målene er blevet skruet så radikalt i vejret, at drages tvivl om ’hvorvidt den overhovedet kan kaldes en bil’.

I et efterfølgende opslag skriver han, at bilen samtidig kan accelerere fra nul til 100 på bare et sekund. Det halve af hvad den rekordhurtige Tesla Model S Plaid i dag præsterer.

Ifølge seneste udtalelselser fra rigmanden og tech-magnaten vil Tesla Roadster gå i produktion en gang i 2024.

Læses lige nu

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job