Google skal betale 1,9 milliarder kroner i bøde i Frankrig for ulovlig træning af AI

Google skal betale kæmpebøde i Frankrig for ulovligt at have anvendt store mængder indhold fra franske medier og forlag til at træne sin AI, Gemini.

Artikel top billede

250 millioner euro - eller hvad der svarer til 1,9 milliarder kroner.

Så stor er bøden til Google fra de franske konkurrence-myndigheder for ulovlig kopiering af store mængder indhold fra franske mediesites og forlag.

Ifølge de franske myndigheder har Google ulovligt og uden tilladelse anvendt de store mængder indhold til at træne sin AI, der først hed Bard og nu er blevet omdøbt til Gemini.

Frankrig konkluderer, at Google har overtrådt reglerne for intellektuelle rettigheder med den omfattende kopiering og anvendelse af det fransk-ejede materiale i sin AI.

Ifølge Reuters vil Google ikke gøre indsigelser mod bøden, da parterne har indgået et forlig.

Frankrig har i flere år været i kødet på Google for selskabets udnyttelse af fransk content, og blandt andet det store franske nyhedsbureau AFP har været en fremtrædende aktør i klagerne over Google.

Google er tidligere blevet idømt en milliard-bøde, men selskabet ankede.

Ankesagen blev dog droppet med en aftale i 2002, der indeholdte en række betingelser.

En del af den nye bøde falder, fordi franske Autorite de la Concurrence mener, at Google har forsømt at leve op til fire af de dengang syv aftalte betingelser - herunder, at Google skulle indgå aftaler med de franske medier i god orden og baseret på transparente informationer.

Det er ikke sket i forbindelse med brugen af Bard/Gemeni, som Autorite de la Concurrence konkluderer er blevet trænet på data fra uspecificerede nyhedsbureauer og lignende uden, at Google har fået tilladelse til, betalt for eller informeret om det.

New York Times har i samme boldgade i øvrigt sagsøgt Microsoft og OpenAI for at have trænet ChatGPT på millioner af artikler uden at have fået tilladelse til det.

OpenAI har tidligere fortalt, at det kort og godt er 'umuligt' at udvikle velfungerende AI-værktøjer, hvis copyright skal overholdes.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S