Google sagsøger to kinesiske udviklere for at stå bag falske investeringsapps

Giganten Google tager sagen i egen hånd og sagsøger to udviklere, som de formoder står bag 87 falske investeringsapps.

Artikel top billede

Investeringssvindel gennemsyrer internettet.

Det får nu Google til at sagsøge to af de formodede bagmænd, der har udviklet 87 apps til Google Play, som de har brugt til at lure folk til at ”investere” i krypto, men reelt er pengene tabt i sekundet, at overførslen går igennem.

Det skriver mediet The Record med henvisning til dokumenterne fra søgsmålet.

De formodede bagmænd er Yunfeng Sun og Hongnam Cheung, som menes at have base i henholdsvis Shenzhen og Hong Kong.

Svindlen er ifølge retsdokumenterne foregået ved, at de to tiltalte har kontaktet ofrene gennem Google Voice, hvor de udgav sig for at blot have fået forkertnummer for eksempel:

"Jeg savner dig hele tiden, hvordan går det med dine forældre Mike?" Efter at have undskyldt fejlen, ville de forsøge at skabe et forhold til offeret, før de til sidst overbeviste dem om at downloade en investeringsapp og indbetale penge.

"Når ofre forsøger at hæve penge, kan de ikke gøre det. Svindlerne reagerer ofte på forsøg på at hæve penge ved at anmode om yderligere investeringer, skatter eller gebyrer og lover, at disse betalinger vil give ofrene adgang til deres konti. Men uanset hvor mange penge ofret afleverer, eller hvor mange løfter svindlerne giver, så er de væk i det øjeblik, ofrene 'investerer' pengene,” fremgår det af søgsmålet ifølge The Record.

Danskere falder også i fælden

Søgsmålet fra Google handler primært om amerikanske ofre, men danskere er i høj grad også udsat for social engineering med formålet at lokke penge ud af ofrene.

Nordea har tidligere udtalt, at en af de mest udbredte former for svindel i øjeblikket netop er investeringssvindel, hvor danskerne bliver lokket til at investere i krypto, som i virkeligheden er et scam.

I første halvdel af 2023 fik danskere franarret sig 20,8 millioner kroner på trods af, at banker bruger milliarder af kroner på at forebygge det.

En gruppe af bankkunderne, der har været særligt hårdt ramt har været Nordeas, som tidligere har forklaret, at siden 2015 har banken brugt 11 milliarder kroner på at forebygge og bekæmpe økonomisk kriminalitet.

“Kriminelle er blevet rigtig dygtige til at overbevise folk om at hoppe i fælden. For eksempel at investere på egen hånd i nogle investeringsfirmaer, der virkelig lover noget, der er for godt til at være sandt. Og vi må erkende, at de kriminelle er vældig godt trænet,” udtalte Anita Nedergaard, der ansvarlig for bekæmpelse af økonomisk kriminalitet i Nordea Bank Danmark, til Jyllands-posten.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS