Google sagsøger to kinesiske udviklere for at stå bag falske investeringsapps

Giganten Google tager sagen i egen hånd og sagsøger to udviklere, som de formoder står bag 87 falske investeringsapps.

Artikel top billede

Investeringssvindel gennemsyrer internettet.

Det får nu Google til at sagsøge to af de formodede bagmænd, der har udviklet 87 apps til Google Play, som de har brugt til at lure folk til at ”investere” i krypto, men reelt er pengene tabt i sekundet, at overførslen går igennem.

Det skriver mediet The Record med henvisning til dokumenterne fra søgsmålet.

De formodede bagmænd er Yunfeng Sun og Hongnam Cheung, som menes at have base i henholdsvis Shenzhen og Hong Kong.

Svindlen er ifølge retsdokumenterne foregået ved, at de to tiltalte har kontaktet ofrene gennem Google Voice, hvor de udgav sig for at blot have fået forkertnummer for eksempel:

"Jeg savner dig hele tiden, hvordan går det med dine forældre Mike?" Efter at have undskyldt fejlen, ville de forsøge at skabe et forhold til offeret, før de til sidst overbeviste dem om at downloade en investeringsapp og indbetale penge.

"Når ofre forsøger at hæve penge, kan de ikke gøre det. Svindlerne reagerer ofte på forsøg på at hæve penge ved at anmode om yderligere investeringer, skatter eller gebyrer og lover, at disse betalinger vil give ofrene adgang til deres konti. Men uanset hvor mange penge ofret afleverer, eller hvor mange løfter svindlerne giver, så er de væk i det øjeblik, ofrene 'investerer' pengene,” fremgår det af søgsmålet ifølge The Record.

Danskere falder også i fælden

Søgsmålet fra Google handler primært om amerikanske ofre, men danskere er i høj grad også udsat for social engineering med formålet at lokke penge ud af ofrene.

Nordea har tidligere udtalt, at en af de mest udbredte former for svindel i øjeblikket netop er investeringssvindel, hvor danskerne bliver lokket til at investere i krypto, som i virkeligheden er et scam.

I første halvdel af 2023 fik danskere franarret sig 20,8 millioner kroner på trods af, at banker bruger milliarder af kroner på at forebygge det.

En gruppe af bankkunderne, der har været særligt hårdt ramt har været Nordeas, som tidligere har forklaret, at siden 2015 har banken brugt 11 milliarder kroner på at forebygge og bekæmpe økonomisk kriminalitet.

“Kriminelle er blevet rigtig dygtige til at overbevise folk om at hoppe i fælden. For eksempel at investere på egen hånd i nogle investeringsfirmaer, der virkelig lover noget, der er for godt til at være sandt. Og vi må erkende, at de kriminelle er vældig godt trænet,” udtalte Anita Nedergaard, der ansvarlig for bekæmpelse af økonomisk kriminalitet i Nordea Bank Danmark, til Jyllands-posten.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S