Google sagsøger to kinesiske udviklere for at stå bag falske investeringsapps

Giganten Google tager sagen i egen hånd og sagsøger to udviklere, som de formoder står bag 87 falske investeringsapps.

Artikel top billede

Investeringssvindel gennemsyrer internettet.

Det får nu Google til at sagsøge to af de formodede bagmænd, der har udviklet 87 apps til Google Play, som de har brugt til at lure folk til at ”investere” i krypto, men reelt er pengene tabt i sekundet, at overførslen går igennem.

Det skriver mediet The Record med henvisning til dokumenterne fra søgsmålet.

De formodede bagmænd er Yunfeng Sun og Hongnam Cheung, som menes at have base i henholdsvis Shenzhen og Hong Kong.

Svindlen er ifølge retsdokumenterne foregået ved, at de to tiltalte har kontaktet ofrene gennem Google Voice, hvor de udgav sig for at blot have fået forkertnummer for eksempel:

"Jeg savner dig hele tiden, hvordan går det med dine forældre Mike?" Efter at have undskyldt fejlen, ville de forsøge at skabe et forhold til offeret, før de til sidst overbeviste dem om at downloade en investeringsapp og indbetale penge.

"Når ofre forsøger at hæve penge, kan de ikke gøre det. Svindlerne reagerer ofte på forsøg på at hæve penge ved at anmode om yderligere investeringer, skatter eller gebyrer og lover, at disse betalinger vil give ofrene adgang til deres konti. Men uanset hvor mange penge ofret afleverer, eller hvor mange løfter svindlerne giver, så er de væk i det øjeblik, ofrene 'investerer' pengene,” fremgår det af søgsmålet ifølge The Record.

Danskere falder også i fælden

Søgsmålet fra Google handler primært om amerikanske ofre, men danskere er i høj grad også udsat for social engineering med formålet at lokke penge ud af ofrene.

Nordea har tidligere udtalt, at en af de mest udbredte former for svindel i øjeblikket netop er investeringssvindel, hvor danskerne bliver lokket til at investere i krypto, som i virkeligheden er et scam.

I første halvdel af 2023 fik danskere franarret sig 20,8 millioner kroner på trods af, at banker bruger milliarder af kroner på at forebygge det.

En gruppe af bankkunderne, der har været særligt hårdt ramt har været Nordeas, som tidligere har forklaret, at siden 2015 har banken brugt 11 milliarder kroner på at forebygge og bekæmpe økonomisk kriminalitet.

“Kriminelle er blevet rigtig dygtige til at overbevise folk om at hoppe i fælden. For eksempel at investere på egen hånd i nogle investeringsfirmaer, der virkelig lover noget, der er for godt til at være sandt. Og vi må erkende, at de kriminelle er vældig godt trænet,” udtalte Anita Nedergaard, der ansvarlig for bekæmpelse af økonomisk kriminalitet i Nordea Bank Danmark, til Jyllands-posten.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S