Google sagsøger to kinesiske udviklere for at stå bag falske investeringsapps

Giganten Google tager sagen i egen hånd og sagsøger to udviklere, som de formoder står bag 87 falske investeringsapps.

Artikel top billede

Investeringssvindel gennemsyrer internettet.

Det får nu Google til at sagsøge to af de formodede bagmænd, der har udviklet 87 apps til Google Play, som de har brugt til at lure folk til at ”investere” i krypto, men reelt er pengene tabt i sekundet, at overførslen går igennem.

Det skriver mediet The Record med henvisning til dokumenterne fra søgsmålet.

De formodede bagmænd er Yunfeng Sun og Hongnam Cheung, som menes at have base i henholdsvis Shenzhen og Hong Kong.

Svindlen er ifølge retsdokumenterne foregået ved, at de to tiltalte har kontaktet ofrene gennem Google Voice, hvor de udgav sig for at blot have fået forkertnummer for eksempel:

"Jeg savner dig hele tiden, hvordan går det med dine forældre Mike?" Efter at have undskyldt fejlen, ville de forsøge at skabe et forhold til offeret, før de til sidst overbeviste dem om at downloade en investeringsapp og indbetale penge.

"Når ofre forsøger at hæve penge, kan de ikke gøre det. Svindlerne reagerer ofte på forsøg på at hæve penge ved at anmode om yderligere investeringer, skatter eller gebyrer og lover, at disse betalinger vil give ofrene adgang til deres konti. Men uanset hvor mange penge ofret afleverer, eller hvor mange løfter svindlerne giver, så er de væk i det øjeblik, ofrene 'investerer' pengene,” fremgår det af søgsmålet ifølge The Record.

Danskere falder også i fælden

Søgsmålet fra Google handler primært om amerikanske ofre, men danskere er i høj grad også udsat for social engineering med formålet at lokke penge ud af ofrene.

Nordea har tidligere udtalt, at en af de mest udbredte former for svindel i øjeblikket netop er investeringssvindel, hvor danskerne bliver lokket til at investere i krypto, som i virkeligheden er et scam.

I første halvdel af 2023 fik danskere franarret sig 20,8 millioner kroner på trods af, at banker bruger milliarder af kroner på at forebygge det.

En gruppe af bankkunderne, der har været særligt hårdt ramt har været Nordeas, som tidligere har forklaret, at siden 2015 har banken brugt 11 milliarder kroner på at forebygge og bekæmpe økonomisk kriminalitet.

“Kriminelle er blevet rigtig dygtige til at overbevise folk om at hoppe i fælden. For eksempel at investere på egen hånd i nogle investeringsfirmaer, der virkelig lover noget, der er for godt til at være sandt. Og vi må erkende, at de kriminelle er vældig godt trænet,” udtalte Anita Nedergaard, der ansvarlig for bekæmpelse af økonomisk kriminalitet i Nordea Bank Danmark, til Jyllands-posten.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks