Lars Engbork fratræder som CEO for Visma e-conomic: Exit udløser omrokering på direktør-poster

Visma flytter rundt på topcheferne i datterselskaberne Visma Dataløn & Proløn samt e-conomic, hvor Lars Engbork fratræder.

Artikel top billede

(Foto: Visma/PR)

Visma flytter rundt på topcheferne i to af sine datterselskaber, nemlig Visma Dataløn & Proløn samt e-conomic.

Med omrokeringen overtager nuværende CEO i Visma Dataløn & Proløn, Karina Wellendorph posten som administrerende direktør i Visma e-conomic efter Lars Engbork, som har været CEO siden 2020, hvor han afløste Mads Rebsdorff.

Lars Engbork stopper til fordel for et nyt job som CEO i et større selskab, som han har landet.

Han vil endnu ikke løfte sløret for hvilket selskab, det drejer sig om, meddeler han.

"Fem fantatiske år i e-conomic har nået deres afslutning efter, at jeg har accepteret en ny position som Group CEO (stadig fortrolig)," meddeler Lars Enbork på LinkedIn.

Visma e-conomic har knap 400 medarbejdere og netto-omsatte i fjor for 767 millioner kroner og landede et overskud på 306 millioner kroner.

Karina Wellendorph afløses af Jesper Lundgreen, der fra 1. maj bliver administrerende direktør for Visma Dataløn & Proløn.

Han kender firmaet indefra, i det han i de seneste seks år har været direktør for forretningsudvikling - 'Director Business Development' - og kommerciel direktør i Visma Dataløn.

Selskabet meddeler, at hans 'dybe forståelse for både den operationelle og strategiske side af vores forretning gør ham til den ideelle leder til at drive Visma DataLøn & ProLøn," som det hedder.

Visma Dataløn & Proløn har 184 medarbejdere i henholdsvis Randers og København og omsætter for i omegnen af 400 millioner kroner om året.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)