OUH vil hjemtage systemer til regionens datacenter efter ødelæggende angreb på leverandør

Selv om det stadig er uklart, hvor meget OUH kan redde ud af cyberbranden hos leverandøren, så er afdelingschef Steen Reinholdt Sørensen klar til at rykke alt hospitalets data hjem i Region Syddanmarks datacenter.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor OUH fremover vil bruge regionens datacenter
  • Steen Reinholdt Sørensens råd til resten af sundhedsvæsenet
636
3:15 min
Kun syv dage efter, en del af OUHs systemer gik i sort kan afdelingschef for Bygningsdrift og -service på OUH, Steen Reinholdt Sørensen, fortælle, at han ikke er på udkig efter en ny hosting-udbyder til at opbevare data hos.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS