Indonesien nægter at betale stort millionbeløb i løsesum efter ransomware-angreb: Mere end 200 offentlige myndigheder påvirket

Indonesiens minister for information og kommunikation nægter at betale løsesummen på otte millioner dollars.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Et nationalt datacenter tilhørende den indonesiske stat er sidste uge blevet sat ud af drift gennem et ransomware-angreb.

Det skriver AP News.

Det nationale datacenter behandler data for mere end 200 offentlige myndigheder både regionale og nationale blandt andet immigrationskontrollen i landets mange lufthavne.

En foreløbig unavngiven hackergruppe forlanger otte millioner dollar (55,9 millioner kroner) i løsesum for at dekryptere dataen.

Ifølge den offentligt tilgængelig tracker Ransomware.live, så er Indonesiens Ministerium for Kommunikation og Information ramt af et hackerangreb, som kunne tyde på, at det er sammenfaldende med det nationale datacenter.

Den tracker peger på, at datacentreret er ramt af en infostealer malware, som er designet til at stjæle adgangskoder.

96 medarbejdere samt 26.514 brugere er ifølge Ransomware.live kompromitteret, men det fremgår ikke, hvordan den differentierer brugere og medarbejdere, når det er et ministerium.

Ministeren for kommunikation og information Budi Arie Setiadi fastholder ifølge AP News, at regeringen ikke har betalt løsesummen.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S