Overblik: Så mange sager kører Danmark og Europa-Kommissionen mod Meta

Tre på stribe - det er indtil videre billedet på de verserende sager, som Europa-Kommissionen kører mod tech-giganten Meta, der blandt andet står bag Facebook og Instagram.

Artikel top billede

(Foto: Dima Solomin/Unsplash)

Meta, moderselskabet bag både Facebook og Instagram, har flere verserende sager kørende mod sig.

Sagerne drejer sig om overtrædelser af både forordningen om digitale tjenester (DSA) og forordningen om digitale markeder (DMA).

I alt er tre formelle procedurer blevet indledt mod Meta i år alene, som led i EU's bestræbelser på at regulere tech-giganterne og beskytte brugernes rettigheder.

Det skete i perioden marts, april og maj.

Det fremgår af et svar, som erhvervsminister Morten Bødskov (S) har givet til Udvalget for Digitalisering og It.

Marts 2024: Betalingsmodel og dataindsamling
Den første sag blev indledt 25. marts og handler om Metas potentielt manglende overholdelse af DMA’en.

Undersøgelsen fokuserer på Metas betalingsmodel, hvor brugere enten skal betale for tjenesten eller tillade dataindsamling.

DMA’en kræver, at gatekeepere indhenter samtykke fra brugerne, hvis de ønsker at kombinere eller bruge persondata på tværs af tjenester.

Undersøgelsen fokuserer især på Metas beslutning om at udfase deres valgovervågningsværktøj "CrowdTangle" og om Meta sikrer forskere og journalister adgang til data.

Desuden ser Kommissionen nærmere på Metas mekanismer til at markere ulovligt indhold og deres interne klagesystem for indholdsmoderering.

Her undersøges det, om Meta overholder DSA’s forpligtelser vedrørende risikovurdering og -reduktion, design af platforme, og aldersbekræftelsesværktøjer.

Kommissionen vil også vurdere, om Meta har taget tilstrækkelige foranstaltninger for at sikre mindreåriges privatliv og sikkerhed, især gennem standardindstillinger for privatliv og design af anbefalingssystemer.

Nationale foranstaltninger i Danmark

Selvom de konkrete sager primært er initieret af Europa-Kommissionen, spiller danske myndigheder en vigtig rolle i overvågningen og håndhævelsen af EU-lovgivning på området.

I Danmark er det Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, der er udpeget som national koordinator for digitale tjenester og digitale markeder.

Denne instans arbejder tæt sammen med Kommissionen for at sikre, at de europæiske regler overholdes.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

NOVAX A/S

Developer

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura