Find klaphatten frem: EM i cybersikkerhed kommer til Danmark

Danmark skal afholde EM i cybersikkerhed i 2027. Samtidig bevilliger Industriens Fond et tocifret millionbeløb til de danske cybermesterskaber.

Artikel top billede

Her ses det danske cyberlandshold i aktion ved EM i 2022, hvor det blev til en dansk sejr. (Foto: Ditte Vinterberg Weng)

I 2027 kan det danske cybersikkerhedslandshold, der i 2022 og 2023 vandt henholdsvis guld og bronze ved EM, dyste om medaljerne på hjemmebane.

For her skal EM i cybersikkerhed afholdes på dansk grund, oplyser Aalborg Universitet, der sammen med blandt andet DTU, ITU, CBS og Aarhus Universitet er partner for det danske cybersikkerhedslandshold.

Samtidig med annonceringen af, at EM bliver afholdt i Danmark, annoncerer Industriens Fond, at den bevilliger 11 millioner kroner til DM i cybersikkerhed, også kaldet De Danske Cybermesterskaber.

”Danmarks aspirerende cybersikkerhedseksperter er allerede blandt de bedste i Europa, og med den nye bevilling kan vi give endnu flere unge et indblik og en fed oplevelse i, hvad det vil sige at arbejde med cybersikkerhed,” siger Jens Myrup Pedersen, der er cyberlandstræner og professor i cybersikkerhed ved Aalborg Universitet ifølge en pressemeddelelse.

Skal hjælpe med rekruttering
Det danske cybersikkerhedslandshold og turneringer som De Danske Cybermesterskaber er tiltag, der blandt andet skal bidrage til, at Danmark kan rekruttere tilstrækkeligt med talenter inden for cybersikkerhed.

Tiltagene kan både medvirke til, at der kommer øget fokus på cybersikkerhed som disciplin, men det kan også fungere som en scene, hvor nye talenter kan opdages og udvikles.

Rekruttering af cybersikkerheds-talenter er også helt central for Industriens Fonds motivation for at bevillige et millionbeløb til området, forklarer Malene Stidsen, programchef for cybersikkerhed i Industriens Fond:

”Vi står over for et skærpet geopolitisk trusselsbillede og it-kriminelle, der hver eneste dag bliver mere avancerede i deres metoder. At dansk erhvervsliv har adgang til eksperter, der kan sikre forretningen og imødegå it-kriminalitet, bliver kun mere afgørende for dansk konkurrenceevne. Med De Danske Cybermesterskaber vil vi have endnu flere unge til at vælge en karriere inden for cybersikkerhed,” siger hun ifølge en pressemeddelelse.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

Sydjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S