Find klaphatten frem: EM i cybersikkerhed kommer til Danmark

Danmark skal afholde EM i cybersikkerhed i 2027. Samtidig bevilliger Industriens Fond et tocifret millionbeløb til de danske cybermesterskaber.

Artikel top billede

Her ses det danske cyberlandshold i aktion ved EM i 2022, hvor det blev til en dansk sejr. (Foto: Ditte Vinterberg Weng)

I 2027 kan det danske cybersikkerhedslandshold, der i 2022 og 2023 vandt henholdsvis guld og bronze ved EM, dyste om medaljerne på hjemmebane.

For her skal EM i cybersikkerhed afholdes på dansk grund, oplyser Aalborg Universitet, der sammen med blandt andet DTU, ITU, CBS og Aarhus Universitet er partner for det danske cybersikkerhedslandshold.

Samtidig med annonceringen af, at EM bliver afholdt i Danmark, annoncerer Industriens Fond, at den bevilliger 11 millioner kroner til DM i cybersikkerhed, også kaldet De Danske Cybermesterskaber.

”Danmarks aspirerende cybersikkerhedseksperter er allerede blandt de bedste i Europa, og med den nye bevilling kan vi give endnu flere unge et indblik og en fed oplevelse i, hvad det vil sige at arbejde med cybersikkerhed,” siger Jens Myrup Pedersen, der er cyberlandstræner og professor i cybersikkerhed ved Aalborg Universitet ifølge en pressemeddelelse.

Skal hjælpe med rekruttering
Det danske cybersikkerhedslandshold og turneringer som De Danske Cybermesterskaber er tiltag, der blandt andet skal bidrage til, at Danmark kan rekruttere tilstrækkeligt med talenter inden for cybersikkerhed.

Tiltagene kan både medvirke til, at der kommer øget fokus på cybersikkerhed som disciplin, men det kan også fungere som en scene, hvor nye talenter kan opdages og udvikles.

Rekruttering af cybersikkerheds-talenter er også helt central for Industriens Fonds motivation for at bevillige et millionbeløb til området, forklarer Malene Stidsen, programchef for cybersikkerhed i Industriens Fond:

”Vi står over for et skærpet geopolitisk trusselsbillede og it-kriminelle, der hver eneste dag bliver mere avancerede i deres metoder. At dansk erhvervsliv har adgang til eksperter, der kan sikre forretningen og imødegå it-kriminalitet, bliver kun mere afgørende for dansk konkurrenceevne. Med De Danske Cybermesterskaber vil vi have endnu flere unge til at vælge en karriere inden for cybersikkerhed,” siger hun ifølge en pressemeddelelse.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg