Microsoft-RSS er et tveægget sværd

Det er et stort skridt for udbredelsen af RSS-teknologien, men mindre godt for de små udviklere. Det mener brugerne af RSS-teknologien i kølvandet på Microsofts annoncering af, at softwaregiganten vil inkludere RSS-teknologi i næste version af Windows.

Microsofts meddelelse om, at den næste version af Windows, Longhorn, får indbygget understøttelse af RSS, bliver modtaget med blandede følelser blandt teknologiens nuværende brugere.

- Det er et tveægget sværd. Hidtil har RSS været meget for nørder og har været mest udbredt inden for blog-verdenen (weblogs, red.). Det har manglet at komme bredt ud. Det vil det komme, når Microsoft kommer med det, siger Stefan Bøgh-Andersen, som bestyrer hjemmesiden Overskrift.dk.

Men selvom teknologien altså kan få en fordel af at blive mere kendt og udbredt, når Microsoft tager den til sig, skræmmer sporene.

Blandt andet er RSS-brugerne bekymrede for, at udviklingen af programmer, der kan læse RSS-feeds, går i stå, når Microsoft kommer med sin egen software, forklarer Stefan Bøgh-Andersen.

Det kan komme til at koste livet for de små udviklere af programmerne.

Udvikler teknologien

RSS er en teknologi, som bruges til at sende information ud til brugere, der er tilmeldt et såkaldt RSS-feed. Det bruges eksempelvis af nyhedstjenester, som sender overskrifter ud, når nye artikler offentliggøres.

Hjemmesider som Overskrift.dk samler eksempelvis alle danske RSS-feeds, som brugerne så kan abonnere på.

- Det er fedt, at Microsoft endelig kommer og gør noget med RSS. Når så stort et firma tager fat i det, så kommer det også ud til Maren i Kæret, siger Stefan Bøgh-Andersen.

Microsoft har imidlertid også annonceret, at det vil bidrage til at udvikle teknologien. Microsofts udvidelser vil blive frigivet under Creative Commons-licensen, CCL, som RSS også er frigivet under.

Hvorvidt det vil forhindre Microsoft i at tage ejerskab over RSS-teknologien er imidlertid mere uklart. CCL er en slags erstatning for almindelig ophavsret, som tillader en mere fri distribution af materiale som eksempelvis musik, men altså også software og teknologier.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune