Kunder må skue langt efter forsikringshjælp ved globalt it-nedbrud

Danmarks største forsikringsselskab Tryg dækker ikke fejl men kun deciderede hackerangreb

Artikel top billede

(Foto: Thomas Vilhelm)

Mange virksomheder i Danmark sidder med en ekstraregning efter det globale it-nedbrud i fredags, som var forårsaget af en simpel kodefejl i en opdatering hos Crowdstrike.

Men hvis virksomhedschefer tror, at de er dækket ind gennem deres dyre cyberforsikringer, så er det nok bedst at nærlæse det med småt igen.

Danmarks største forsikringsselskab Tryg dækker nemlig ikke nedetid eller omkostninger forbundet med nedbruddet, skriver Børsen.

“Crowdstrike, som var skyld i nedbruddet, har udtalt, at hændelsen var forårsaget af en fejl i en softwareopdatering og ikke af et hackerangreb. Derfor er vores cyberforsikringer ikke omfattet,” udtaler Frederik Sjørslev Søgaard, der er it-direktør i Tryg Forsikring, til avisen.

Ifølge avisen er hverken Gjensidge, Topdanmark, Alm. Brand Group vendt tilbage. Disse selskaber har - ligesom Tryg - udvidet produktporteføljen med cyberforsikringer indenfor de seneste år.

Det er nemlig risikoen for cyberangreb, der udgør den største trussel for forsikringsbranchen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland