Dell fyrer ansatte som led i stor omstrukturering: “Vi bliver slankere nu”

Dell ønsker at slanke organisation, som led i en omstrukturering, der blandt andet indebærer, at der skal satses endnu mere på kunstig intelligens.

Artikel top billede

(Foto: Dell/PR)

It-virksomheden Dell Technologies har fyret et ukendt antal medarbejdere som del af en større omstrukturering, der skal slanke organisationen.

Det skriver flere internationale tech-meder.

Ifølge det amerikanske medie Bloomberg vil Dell blev andet reorganisere sine salgsteam og oprette en ny enhed, der har fokus på produkter og tjenester relateret til kunstig intelligens.

It-mediet The Register erfarer desuden, at der er tale om en omfattende fyringsrunde, der blandt andet har ramt flere Dell-veteraner.

“Vi bliver slankere nu,” lyder det i et memo til de ansatte, som Bloomberg er kommet i besiddelse af

“Vi kommer til strømline flere ledelseslag og prioritere vores investeringer anderledes,” lyder det endvidere.

Vil ikke oplyse antal

Bloomberg skriver desuden, at en talsperson for Dell afviser at oplyse, hvor mange job der vil blive påvirket af ændringer hos Del.

Dell har løbende reduceret sit medarbejdertal i løbet af de seneste år. I 2023 reducerede Dell sit medarbejdertal med 13.000 ansatte, og i februar i år havde selskabet 120.000 ansatte

PC-salget har taget dyk efter covid-19-pandemien, men ifølge Bloomberg er det Dells forhåbning, at en ny generation AI-optimerede pc’er igen vil sætte skub i salget.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS