Ugen i tech: Nye AMD-processorer slippes løs - få overblikket over pris og ydelse / Rigeligt med plads: Nu kan du få svimlende otte terabyte i frimærke-format

Ugen i tech: Nye AMD-processorer slippes løs - få overblikket over pris og ydelse

Artikel top billede

(Foto: AMD PR)

MD er klar med femte generation af sin Zen-arkitektur til desktop-maskiner.

Serien, som nu hedder Ryzen 9000 familien byder nu på fra seks til 16 kerner, som alle understøtter multi-threading, og dermed kan klare dobbelt så mange regnetråde.

Her bydes samtidig på en ny ’N4P’ print-teknologi fra taiwanske TSMC, som producenten bedyrer, skulle give 22 procent bedre strømeffektivitet samt 11 procent højere ydelse til seks procent lavere pris per transistor.

Her lover AMD mellem fire og 56 procent højere ydelse for topmodellen 9950X, når den dyster med Intels Core i9 14900K topmodel.

I praksis er forskellene mere beherskede, efter de første anmeldelser at dømme – her er en Ryzen 7 9700X kun en håndfuld procent over en Ryzen 7700X. Her bliver der dog nu inkluderet en grafik-chip, som dog ikke er møntet på gaming.

Priserne er tilgengæld sænket lidt i forhold til sidste generation og lyder:

  • Ryzen 9 9950X 16-kerner, op til 5,7 GHz: 649 amerikanske dollar
  • Ryzen 9 9900X 12-kerner, op til 5,6 GHz: 499 amerikanske dollar
  • Ryzen 7 9700X 8-kerner, op til 5,5 GHz: 359 amerikanske dollar
  • Ryzen 5 9600X 6-kerner, op til 5,4 GHz: 279 amerikanske dollar
Omsat til danske kroner lyder det på priser på henholdsvis 4.430 kroner, 3.410 kroner, 2.450 kroner og 1.900 kroner før eventuel moms og afgifter.

Processorerne i Ryzen 7 og 5 serien får salgsdebut 8. august, mens Ryzen 9 serien debuterer i handlen fra 15. august.

Rigeligt med plads: Nu kan du få svimlende otte terabyte i frimærke-format

Har du trang til at lægge alle dine æg i en og samme kurv, eller et behov for at lagre umådeligt mange fotos eller videos på et memory-kort til byder Western Digital nu muligheden for at have et helt livs optagelser i frimærkeformat.

Lagringsspecialisterne er nu klar med klodens første SD-kort med en kapacitet på otte terabyte, sideløbende med at der lanceres et micro-SD kort på svimlende fire terabyte - altså 4.000 gigabyte klemt ned på et kort på størrelse med en fingernegl.

Begge kort kan læse med op til 100 mb per sekund, hvilket betyder at det vil tage op til 80.000 sekunder – eller knap et døgn, at aflæse et fyldt kort. Kortene lever op til UHS-I standarden.

Det skriver netmediet Tech-spot.

Dertil lancerer selskabet sit første eksterne ssd-baserede drev på 16 terabyte.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura