Ugen i tech: Nye AMD-processorer slippes løs - få overblikket over pris og ydelse / Rigeligt med plads: Nu kan du få svimlende otte terabyte i frimærke-format

Ugen i tech: Nye AMD-processorer slippes løs - få overblikket over pris og ydelse

Artikel top billede

(Foto: AMD PR)

MD er klar med femte generation af sin Zen-arkitektur til desktop-maskiner.

Serien, som nu hedder Ryzen 9000 familien byder nu på fra seks til 16 kerner, som alle understøtter multi-threading, og dermed kan klare dobbelt så mange regnetråde.

Her bydes samtidig på en ny ’N4P’ print-teknologi fra taiwanske TSMC, som producenten bedyrer, skulle give 22 procent bedre strømeffektivitet samt 11 procent højere ydelse til seks procent lavere pris per transistor.

Her lover AMD mellem fire og 56 procent højere ydelse for topmodellen 9950X, når den dyster med Intels Core i9 14900K topmodel.

I praksis er forskellene mere beherskede, efter de første anmeldelser at dømme – her er en Ryzen 7 9700X kun en håndfuld procent over en Ryzen 7700X. Her bliver der dog nu inkluderet en grafik-chip, som dog ikke er møntet på gaming.

Priserne er tilgengæld sænket lidt i forhold til sidste generation og lyder:

  • Ryzen 9 9950X 16-kerner, op til 5,7 GHz: 649 amerikanske dollar
  • Ryzen 9 9900X 12-kerner, op til 5,6 GHz: 499 amerikanske dollar
  • Ryzen 7 9700X 8-kerner, op til 5,5 GHz: 359 amerikanske dollar
  • Ryzen 5 9600X 6-kerner, op til 5,4 GHz: 279 amerikanske dollar
Omsat til danske kroner lyder det på priser på henholdsvis 4.430 kroner, 3.410 kroner, 2.450 kroner og 1.900 kroner før eventuel moms og afgifter.

Processorerne i Ryzen 7 og 5 serien får salgsdebut 8. august, mens Ryzen 9 serien debuterer i handlen fra 15. august.

Rigeligt med plads: Nu kan du få svimlende otte terabyte i frimærke-format

Har du trang til at lægge alle dine æg i en og samme kurv, eller et behov for at lagre umådeligt mange fotos eller videos på et memory-kort til byder Western Digital nu muligheden for at have et helt livs optagelser i frimærkeformat.

Lagringsspecialisterne er nu klar med klodens første SD-kort med en kapacitet på otte terabyte, sideløbende med at der lanceres et micro-SD kort på svimlende fire terabyte - altså 4.000 gigabyte klemt ned på et kort på størrelse med en fingernegl.

Begge kort kan læse med op til 100 mb per sekund, hvilket betyder at det vil tage op til 80.000 sekunder – eller knap et døgn, at aflæse et fyldt kort. Kortene lever op til UHS-I standarden.

Det skriver netmediet Tech-spot.

Dertil lancerer selskabet sit første eksterne ssd-baserede drev på 16 terabyte.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S