Ugen i tech: Dette rutefly vil kunne flyve over 800 kilometer på ren el / Nu kan du hacke konkurrentens racer-cykel

Ugen i tech: Dette rutefly vil kunne flyve over 800 kilometer på ren el / Nu kan du hacke din konkurrents racer-cykel

Artikel top billede

(Foto: Elysian PR)

Dette rutefly vil kunne flyve over 800 kilometer på ren el

En af de store knaster for den grønne omstilling ligger i flytrafikken, som allerede nu døjer med sin målsætning om at være CO2-neutral inden 2050

En tidlig prototype fra den hollandske startup Elysian, kan dog bane vejen for, hvordan sektoren kan droppe de fossile brændsler, skriver amerikanske CNN.

Selskabets ’E9X Greenliner’ el-rutefly sigter nemlig efter at kunne tilbagelægge over 800 kilometer på en enkel opladning, mens det samtidig kan fragte op imod 90 passagerer.

Det er nok til at tilbagelægge ruter såsom København-Munchen, Paris-Milano eller London-Hamborg, mens eldriften reducerer CO2-udslippet med 90 procent i forhold til eksisterende flybrændstof.

Målsætningen er at få en prototype på vingerne i 2030 og få flyet i kommerciel drift indenfor de næste ti år ved brug af eksisterende batteriteknologier.

”Mange eksperter siger, at der er behov for batteri-teknologi hindes det tilgængelige inden 2025, for at opnå anvendelig payload og egenskaber,” siger Elysians udviklingschef Reynard de Vries til mediet.

”Men i stedet stiller vi os selv det spørgsmål ’hvordan kan jeg opnå den maksimale rækkevidde, men den teknologi vi har til rådighed? Der kan flyves meget længere med batteridrevne fly end de fleste studier antyder, hvis man foretager de rette valg.”

E9X flyet vil have otte propeller, tilhørende elmotorer og et vingespænd på hele 42 meter. Det er bredere end et typisk rutefly som en Boeing 737 eller Airbus A320, men stadig nok til at indgå i eksisterende lufthavnsinfrastruktur, lyder det.

De store vinger vil samtidig give plads til at lagre batterierne, mens selve kabinen samtidig gøre mindre. Men kabinen krymper ind, vil eldriften til gengæld give en mindre larmende oplevelse.

Elysian sigter efter at have kunne lynlade flyet på 45 minutter, hvilket ifølge selskabet er sammenligneligt med den turnaround-tid, som eksisterende rutefly har.

Nu kan du hacke din konkurrents racer-cykel

En ny form for cyberangreb er blevet mulig indenfor sporten, efter forskere fra universitet i San Diego, USA Hr bevist, hvordan med en relativ beskeden investering, kan hacke sig ind i de Shimano-gear-systemer, som benyttes af både weekend- og top-atleter.

Målet for cyber-angrebet er Shimanos trådløse gearskiftere, som ved et enkelt trådløst angreb kan snydes, så længe angriberen befinder sig indenfor 10 meter.

Det skriver tech-mediet Wired.

Ifølge forskere vil et sådan signal kunne bruges til at generere en bjergrytter under en stigning eller skabe ravage i afgørende øjeblikke.

”Man får fuld kontrol over gearene: Hvis nogen skifter dit gear i utide fra et lavt til et højt, vil du tabe tid,” forklarer Earlence Fernandes, assisterende professor ved det amerikanske universitet, som fortsætter:

”Hvis nogen sætter i spurt med den store klinge, og du rykker dem ned på den lille, kan du få dem til at styrte fuldstændigt.”Det berørte system er af Shimano Di2 typen, som Shimano overfor mediet råder til at få opdateret.

”Vi har identificeret og skabt en ny firmware for et øge sikkerheden i den trådløse forbindelse i Di2 systemet,” lyder den officielle besked fra selskabet, som forsikrer at professionelle cykelhold allerede har modtaget opdateringen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS