Hvad vil det egentlig sige at være kvante-mekaniker?

Heartland er flyttet ind hos Noma, og på menuen er der i december talks med både professorer i kvantefysik og professorer i machine learning og digital transformation.

Artikel top billede

Den fynske kulturfestival Heartland holder i disse måneder sin såkaldte efterårsresidens på restaurant Noma på Holmen i København og byder på flere interessante samtaler.

I begyndelsen af december kan man således opleve de to professorer i kvantefysik Morten Kjærgaard og Peter Lodahl, som dykker ned i kvantefysikkens forunderlige verden.

Hvad vil det egentlig sige at være kvante-mekaniker?

Hvordan kan kvantepartikler som elektroner, lyspartikler og ioner omdannes til revolutionerende teknologier, der bryder med klassiske fysiske love?

Og hvordan kan Danmark stå i centrum af den globale udvikling drevet af arven fra Niels Bohr og en ny generation af kvante-mekanikere?

Det er blot nogle af de spørgsmål, som Kjærgaard og Lodahl lover at give svar på i deres samtale om en teknologi, hvor videnskabens grænser bliver udfordret – og hvor nye horisonter åbner sig i en verden, der er lige så forunderlig som ufattelig.

Både Morten Kjærgaard og Peter Lodahl har deres daglige gang i det historiske kvantemiljø på Niels Bohr Instituttet på Blegdamsvej. Deres samtale bliver modereret af Morten Busch.

Senere i december skal det handle om den rolle, som kunstig intelligens får i en allerede digitaliseret verden.

Her vil to af de mest fremtrædende danske AI-eksperter Mikkel Flyverbom og Ole Winther undersøge, hvordan AI påvirker vores grundlæggende værdier.

De to forskere diskuterer, hvordan teknologien udfordrer alt fra troværdighed i informationer til ophavsret og selvbestemmelse.

Flyverbom og Winther stiller blandt andet spørgsmål til AI’s rolle inden for sundhed: Kan AI sikre retfærdig adgang til behandling og styrke personlig medicin uden at kompromittere etikken?

Mikkel Flyverbom er professor i kommunikation og digital transformation på CBS og blandt meget andet medlem af regeringens Dataetiske Råd, mens Ole Winther især forsker i machine learning på DTU.

Deres samtale bliver modereret af Huxi Bach.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S