Nvidia med stor AI-nyhed: Får et klaverstykke til at lyde som en menneskestemme

Nvidia fremviser en ny AI-model, der kan skabe lyd og musik.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Michael Heigl, CC BY-ND 2.0)

Nvidia fremviste forleden en ny AI-model, som kan bruges til at skabe alle slags lyde og musik.

Modellen har fået navnet Fugatto (Foundational Generative Audio Transformer Opus 1).

Ved at indtaste en tekstprompt kan man få Fugatto til at skabe stort set enhver lyd. For eksempel en trompet, der gør som en hund.

Det er også muligt at bruge AI-modellen til at ændre dialekten på en sanger eller forvandle et klaverstykke til en sang.

Det rapporterer Reuters.

Nvidia har umiddelbart ikke planer om at gøre Fugatto offentligt tilgængeligt.

Kan ændre accenter

Teknologien minder om den fra startups som Runway og fra Meta Platforms, som genererer lyd eller video fra tekstprompter.

Det særlige ved Fugatto skulle være en evne til at ændre eksisterende lyd. Modellen kan forvandle en klaverlinje til en menneskelig stemme eller ændre accenten og stemningen i talte ord, hedder det i nyhedspublikationen.

Denne egenskab adskiller ifølge Reuters den nye Nvidia-model fra andre AI-teknologier, der er tilgængelige i øjeblikket.

Nvidias model siges at være trænet i open source-data, og virksomheden overvejer stadig, hvordan den skal frigives offentligt.

De overvejelser skal blandt andet ses i lyest af, at skabere af generativ AI står over for udfordringer med at forhindre misbrug såsom generering af misinformation eller krænkelse af ophavsrettigheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune