Cyberkriminelle er begyndt at hyre professionelle penetrations-testere inden angreb

Professionaliseringen af cyberkriminalitet fortsætter og nu er ransomware-grupper begyndt at rekruttere pentestere for at forbedre deres angreb.

Artikel top billede

Der sker en foruroligende udvikling i, hvordan cyberkriminelle arbejder på at perfektionere deres angrebsværktøjer.

Grupperne er nemlig i stigende grad begyndt at rekruttere penetrationstestere via undergrundsmarkedspladser som RAMP (Russian Anonymous Marketplace).

Det viser en ny rapport fra Cato Networks’ Cyber Threats Research Lab (CTRL).

Rapporten, der bygger på analyse af over 1,46 billioner netværkstransaktioner fra 2.500 kunder globalt, afslører, at kendte ransomware-varianter som Apos, Lynx og Rabbit Hole bliver testet af professionelle pentestere for at gøre dem mere effektive.

Ligner i højere grad reelle virksomheder

Ifølge rapporten opretter de cyberkriminelle grupperinger jobannoncer på markedspladser for cyberkriminelle, hvor ransomware-udviklere søger efter pentestere med erfaring.

Med andre ord fungerer de cyberkriminelle grupperinger i højere grad som egentlige softwareudviklingsvirksomheder.

Man har tidligere talt om lignende organisering i forbindelse med de såkaldt statsstøttede grupperinger, der især stammer fra Rusland, Kina og Nordkorea, men det lader altså til, at det gælder flere grupper end blot disse.

Fremgangsmåden er simpel: Interesserede pentestere bliver efter den indledende kontakt testet og hyret - hvis de er gode nok - til at finde svagheder i de cyberkriminelles ransomware-kode, hvilket skal gøre det sværere for sikkerhedseksperter at neutralisere den ondsindede kode.

De cyberkriminelle grupper vil altså - på samme måde, som en egentlig virksomhed - sørge for, at de ikke spilder deres tid på den ondsindede kode, der er nem at knække.

Eksempler på ransomware, der skal testes, omfatter blandt andet Rabbit Hole-ransomware, hvor man i annoncer aktivt søger pentestere til at deltage i tilknyttede affiliate-programmer.

Det samme gør sig gældende for Apos-ransomware, som også markedsføres gennem lignende netværk.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S