Cyberkriminelle er begyndt at hyre professionelle penetrations-testere inden angreb

Professionaliseringen af cyberkriminalitet fortsætter og nu er ransomware-grupper begyndt at rekruttere pentestere for at forbedre deres angreb.

Artikel top billede

Der sker en foruroligende udvikling i, hvordan cyberkriminelle arbejder på at perfektionere deres angrebsværktøjer.

Grupperne er nemlig i stigende grad begyndt at rekruttere penetrationstestere via undergrundsmarkedspladser som RAMP (Russian Anonymous Marketplace).

Det viser en ny rapport fra Cato Networks’ Cyber Threats Research Lab (CTRL).

Rapporten, der bygger på analyse af over 1,46 billioner netværkstransaktioner fra 2.500 kunder globalt, afslører, at kendte ransomware-varianter som Apos, Lynx og Rabbit Hole bliver testet af professionelle pentestere for at gøre dem mere effektive.

Ligner i højere grad reelle virksomheder

Ifølge rapporten opretter de cyberkriminelle grupperinger jobannoncer på markedspladser for cyberkriminelle, hvor ransomware-udviklere søger efter pentestere med erfaring.

Med andre ord fungerer de cyberkriminelle grupperinger i højere grad som egentlige softwareudviklingsvirksomheder.

Man har tidligere talt om lignende organisering i forbindelse med de såkaldt statsstøttede grupperinger, der især stammer fra Rusland, Kina og Nordkorea, men det lader altså til, at det gælder flere grupper end blot disse.

Fremgangsmåden er simpel: Interesserede pentestere bliver efter den indledende kontakt testet og hyret - hvis de er gode nok - til at finde svagheder i de cyberkriminelles ransomware-kode, hvilket skal gøre det sværere for sikkerhedseksperter at neutralisere den ondsindede kode.

De cyberkriminelle grupper vil altså - på samme måde, som en egentlig virksomhed - sørge for, at de ikke spilder deres tid på den ondsindede kode, der er nem at knække.

Eksempler på ransomware, der skal testes, omfatter blandt andet Rabbit Hole-ransomware, hvor man i annoncer aktivt søger pentestere til at deltage i tilknyttede affiliate-programmer.

Det samme gør sig gældende for Apos-ransomware, som også markedsføres gennem lignende netværk.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S