Cyberkriminelle er begyndt at hyre professionelle penetrations-testere inden angreb

Professionaliseringen af cyberkriminalitet fortsætter og nu er ransomware-grupper begyndt at rekruttere pentestere for at forbedre deres angreb.

Artikel top billede

Der sker en foruroligende udvikling i, hvordan cyberkriminelle arbejder på at perfektionere deres angrebsværktøjer.

Grupperne er nemlig i stigende grad begyndt at rekruttere penetrationstestere via undergrundsmarkedspladser som RAMP (Russian Anonymous Marketplace).

Det viser en ny rapport fra Cato Networks’ Cyber Threats Research Lab (CTRL).

Rapporten, der bygger på analyse af over 1,46 billioner netværkstransaktioner fra 2.500 kunder globalt, afslører, at kendte ransomware-varianter som Apos, Lynx og Rabbit Hole bliver testet af professionelle pentestere for at gøre dem mere effektive.

Ligner i højere grad reelle virksomheder

Ifølge rapporten opretter de cyberkriminelle grupperinger jobannoncer på markedspladser for cyberkriminelle, hvor ransomware-udviklere søger efter pentestere med erfaring.

Med andre ord fungerer de cyberkriminelle grupperinger i højere grad som egentlige softwareudviklingsvirksomheder.

Man har tidligere talt om lignende organisering i forbindelse med de såkaldt statsstøttede grupperinger, der især stammer fra Rusland, Kina og Nordkorea, men det lader altså til, at det gælder flere grupper end blot disse.

Fremgangsmåden er simpel: Interesserede pentestere bliver efter den indledende kontakt testet og hyret - hvis de er gode nok - til at finde svagheder i de cyberkriminelles ransomware-kode, hvilket skal gøre det sværere for sikkerhedseksperter at neutralisere den ondsindede kode.

De cyberkriminelle grupper vil altså - på samme måde, som en egentlig virksomhed - sørge for, at de ikke spilder deres tid på den ondsindede kode, der er nem at knække.

Eksempler på ransomware, der skal testes, omfatter blandt andet Rabbit Hole-ransomware, hvor man i annoncer aktivt søger pentestere til at deltage i tilknyttede affiliate-programmer.

Det samme gør sig gældende for Apos-ransomware, som også markedsføres gennem lignende netværk.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S