Cyberkriminelle er begyndt at hyre professionelle penetrations-testere inden angreb

Professionaliseringen af cyberkriminalitet fortsætter og nu er ransomware-grupper begyndt at rekruttere pentestere for at forbedre deres angreb.

Artikel top billede

Der sker en foruroligende udvikling i, hvordan cyberkriminelle arbejder på at perfektionere deres angrebsværktøjer.

Grupperne er nemlig i stigende grad begyndt at rekruttere penetrationstestere via undergrundsmarkedspladser som RAMP (Russian Anonymous Marketplace).

Det viser en ny rapport fra Cato Networks’ Cyber Threats Research Lab (CTRL).

Rapporten, der bygger på analyse af over 1,46 billioner netværkstransaktioner fra 2.500 kunder globalt, afslører, at kendte ransomware-varianter som Apos, Lynx og Rabbit Hole bliver testet af professionelle pentestere for at gøre dem mere effektive.

Ligner i højere grad reelle virksomheder

Ifølge rapporten opretter de cyberkriminelle grupperinger jobannoncer på markedspladser for cyberkriminelle, hvor ransomware-udviklere søger efter pentestere med erfaring.

Med andre ord fungerer de cyberkriminelle grupperinger i højere grad som egentlige softwareudviklingsvirksomheder.

Man har tidligere talt om lignende organisering i forbindelse med de såkaldt statsstøttede grupperinger, der især stammer fra Rusland, Kina og Nordkorea, men det lader altså til, at det gælder flere grupper end blot disse.

Fremgangsmåden er simpel: Interesserede pentestere bliver efter den indledende kontakt testet og hyret - hvis de er gode nok - til at finde svagheder i de cyberkriminelles ransomware-kode, hvilket skal gøre det sværere for sikkerhedseksperter at neutralisere den ondsindede kode.

De cyberkriminelle grupper vil altså - på samme måde, som en egentlig virksomhed - sørge for, at de ikke spilder deres tid på den ondsindede kode, der er nem at knække.

Eksempler på ransomware, der skal testes, omfatter blandt andet Rabbit Hole-ransomware, hvor man i annoncer aktivt søger pentestere til at deltage i tilknyttede affiliate-programmer.

Det samme gør sig gældende for Apos-ransomware, som også markedsføres gennem lignende netværk.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos