Cyberkriminelle er begyndt at hyre professionelle penetrations-testere inden angreb

Professionaliseringen af cyberkriminalitet fortsætter og nu er ransomware-grupper begyndt at rekruttere pentestere for at forbedre deres angreb.

Artikel top billede

Der sker en foruroligende udvikling i, hvordan cyberkriminelle arbejder på at perfektionere deres angrebsværktøjer.

Grupperne er nemlig i stigende grad begyndt at rekruttere penetrationstestere via undergrundsmarkedspladser som RAMP (Russian Anonymous Marketplace).

Det viser en ny rapport fra Cato Networks’ Cyber Threats Research Lab (CTRL).

Rapporten, der bygger på analyse af over 1,46 billioner netværkstransaktioner fra 2.500 kunder globalt, afslører, at kendte ransomware-varianter som Apos, Lynx og Rabbit Hole bliver testet af professionelle pentestere for at gøre dem mere effektive.

Ligner i højere grad reelle virksomheder

Ifølge rapporten opretter de cyberkriminelle grupperinger jobannoncer på markedspladser for cyberkriminelle, hvor ransomware-udviklere søger efter pentestere med erfaring.

Med andre ord fungerer de cyberkriminelle grupperinger i højere grad som egentlige softwareudviklingsvirksomheder.

Man har tidligere talt om lignende organisering i forbindelse med de såkaldt statsstøttede grupperinger, der især stammer fra Rusland, Kina og Nordkorea, men det lader altså til, at det gælder flere grupper end blot disse.

Fremgangsmåden er simpel: Interesserede pentestere bliver efter den indledende kontakt testet og hyret - hvis de er gode nok - til at finde svagheder i de cyberkriminelles ransomware-kode, hvilket skal gøre det sværere for sikkerhedseksperter at neutralisere den ondsindede kode.

De cyberkriminelle grupper vil altså - på samme måde, som en egentlig virksomhed - sørge for, at de ikke spilder deres tid på den ondsindede kode, der er nem at knække.

Eksempler på ransomware, der skal testes, omfatter blandt andet Rabbit Hole-ransomware, hvor man i annoncer aktivt søger pentestere til at deltage i tilknyttede affiliate-programmer.

Det samme gør sig gældende for Apos-ransomware, som også markedsføres gennem lignende netværk.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Manager til Digitale services

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    IT-projektleder til SAP i Banedanmark

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job