Tidligere ITB-formand forlader IBM

Efter 32 år hos IBM og en kort periode som formand for IT-Brancheforeningen træder direktør Ole Haaber nu ud af direktionen og går på pension. IBM Danmark er endnu ikke klar til at oplyse hans afløser.

IBM Danmark ændrer på det fire mand store hold i selskabets direktion.

Ud går tidligere formand for IT-Brancheforeningen, direktør cand.polit. Ole Haaber, efter 32 år i trøjen for IBM.

IBM oplyser, at Ole Haaber indtil afgangen med udgang af maj var nordisk ansvarlig for Client
Relations.

- Det er endnu ikke annonceret, hvem der overtager Ole Haabers ansvarsområde, oplyser IBM Danmark.

Ole Haaber derimod har tidligere på året rundet 60 år og går på pension efter sin livslange karriere hos IBM.

32 år hos IBM

Umiddelbart efter at have afsluttet sin uddannelse fra Københavns Universitet startede Ole Haaber i 1973 hos IBM.

Efter en årrække med forskellige poster i IBM indtrådte han i bestyrelsen i IBM Danmark i 1993.

For en kort tid var han formand for IT-Brancheforeningen, før han i 1995 blev udnævnt til administrerende direktør for IBM i Norge.

I 2000 vendte han tilbage til Danmark efter i seneste regnskab for IBM i Norge at have indkassereret et underskud på 172 millioner kroner og stået model til åben kritik fra Computerworlds norske søsterblad, Computerworld Norge.

Fra 2000 og frem til udgangen af maj i år har han siddet i direktionen for IBM Danmark.

I direktionen for IBM Danmark sidder nu tre mand tilbage: administrerende direktør Lars Mikkelgaard-Jensen, nordisk personaledirektør Palle Sandorff og direktør Sven Kolstrup.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere