Interne kilder: Apple på vej med foldbar iPhone 16

Ifølge interne kilder arbejder Apple på at lancere foldbare enheder. Den ene model forventes at være en større version af iPhone 16 Pro Max.

Artikel top billede

(Foto: Laurenz Heymann/Unsplash)

Apple arbejder ifølge interne kilder på at lancere foldbare enheder som en del af en større strategi for at genoplive salget og fastholde sin position som markedsleder.

Ifølge The Wall Street Journal, der har talt med kilder tæt på Apple, er der to nye foldbare enheder under udvikling.

Den ene model forventes at være en større version af iPhone 16 Pro Max, mens den anden angiveligt vil være en større enhed med en skærm på omkring 19 tommer, der kan fungere som en bærbar computer.

Hvis rygterne viser sig at være sande, vil de foldbare produkter repræsentere nogle af de mest markante designændringer, Apple har foretaget i årevis.

Salgsnedgang presser Apple

Selvom iPhone fortsat udgør halvdelen af Apples samlede omsætning, er salget under pres.

I det seneste regnskabsår voksede iPhone-omsætningen med mindre end én procent, og der har ikke været nævneværdig vækst siden 2021.

Dengang blev salget drevet frem af 5G-udrulningen og operatørsubsidier.

Nu står Apple over for at skulle tænke nyt for at vende udviklingen.

Foldbare telefoner har dog hidtil haft svært ved at slå igennem på markedet.

Ifølge analysefirmaet TrendForce forventes foldbare modeller kun at udgøre 1,5 procent af det samlede smartphonesalg i 2024.

Selv Samsung, en af de førende aktører på området, har oplevet svag efterspørgsel på sin Galaxy Z Flip-serie.

De seneste år har Apples produktlanceringer primært været præget af mindre opgraderinger som hurtigere processorer, bedre kameraer og længere batterilevetid.

Men disse forbedringer har ikke været tilstrækkelige til at overbevise mange brugere om at opgradere deres telefoner lige så hyppigt som tidligere.

En ny formfaktor, som en foldbar iPhone, kan derfor blive en vigtig katalysator for fremtidig vækst. Lanceringen af foldbare enheder giver Apple mulighed for at sætte nye standarder på markedet og tilbyde produkter, der skiller sig ud fra konkurrenterne.

Selvom foldbare telefoner ikke er en teknologisk nyhed – konkurrenter som Samsung og Huawei har allerede haft sådanne produkter på markedet i flere år – forventes Apples bud at signalere starten på en ny æra for selskabets produktportefølje.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job