Investorerne er ellevilde: Har på få dage pumpet 20 milliarder kroner ind i fremadstormende AI-selskab

Anthropic, der står bag ChatGPT-udfordren Claude, har i årets første måned landet cirka 20 milliarder kroner i frisk kapital.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Solen Feyissa)

Alene i årets første måned har Anthropic, der står bag ChatGPT-konkurrenten Claude, landet nye investeringer for knap 20 milliarder kroner.

Den seneste kapitaltilførsel kommer ifølge Financial Times fra Google, der ellers står bag sin egen chatbot Gemini, som netop har investeret syv milliarder kroner i Anthropic.

Ifølge det britiske medie er Google-investeringen en separat investering og ikke en del af den større kapitalrunde, som Anthropic gennemførte for få uger siden.

Her landede selskabet en investering på 14 milliarder kroner i en runde, hvor ventureselskabet Lightspeed Venture Partners var hovedinvestor.

Stiftet af søskendepar

Anthropic er stiftet af søskendeparret Dario og Daniela Amodei, der begge har en fortid hos OpenAI. Selskabets chatbot Claude er en direkte konkurrent til ChatGPT og Googles egen Gemini.

I 2021, året før ChatGPT blev lanceret, forlod de to søskende OpenAI for at stifte Anthropic.

Dario Amodei, der er administrerende direktør for Anthropic, har desuden selv en fortid hos Google, som også i forvejen er en investor i selskabet.

I fjor investerede søgegiganten således cirka 14 milliarder kroner i AI-selskabet, der også har Amazon som en del af ejerkredsen.

Via AWS har Amazon indtil nu investeret intet mindre end 57 milliarder kroner i Anthropic, der også får en stor del af sin omsætning fra Amazon Web Services, som sælger adgang til selskabets sprogmodeller.

I 2024 omsatte Anthropic for 875 millioner dollar, eller knap 6,2 milliarder kroner.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura