Investorerne er ellevilde: Har på få dage pumpet 20 milliarder kroner ind i fremadstormende AI-selskab

Anthropic, der står bag ChatGPT-udfordren Claude, har i årets første måned landet cirka 20 milliarder kroner i frisk kapital.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Solen Feyissa)

Alene i årets første måned har Anthropic, der står bag ChatGPT-konkurrenten Claude, landet nye investeringer for knap 20 milliarder kroner.

Den seneste kapitaltilførsel kommer ifølge Financial Times fra Google, der ellers står bag sin egen chatbot Gemini, som netop har investeret syv milliarder kroner i Anthropic.

Ifølge det britiske medie er Google-investeringen en separat investering og ikke en del af den større kapitalrunde, som Anthropic gennemførte for få uger siden.

Her landede selskabet en investering på 14 milliarder kroner i en runde, hvor ventureselskabet Lightspeed Venture Partners var hovedinvestor.

Stiftet af søskendepar

Anthropic er stiftet af søskendeparret Dario og Daniela Amodei, der begge har en fortid hos OpenAI. Selskabets chatbot Claude er en direkte konkurrent til ChatGPT og Googles egen Gemini.

I 2021, året før ChatGPT blev lanceret, forlod de to søskende OpenAI for at stifte Anthropic.

Dario Amodei, der er administrerende direktør for Anthropic, har desuden selv en fortid hos Google, som også i forvejen er en investor i selskabet.

I fjor investerede søgegiganten således cirka 14 milliarder kroner i AI-selskabet, der også har Amazon som en del af ejerkredsen.

Via AWS har Amazon indtil nu investeret intet mindre end 57 milliarder kroner i Anthropic, der også får en stor del af sin omsætning fra Amazon Web Services, som sælger adgang til selskabets sprogmodeller.

I 2024 omsatte Anthropic for 875 millioner dollar, eller knap 6,2 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S