AMD-chips i HP-bærbare til erhvervskunder

HP vil udfordre Dell, og AMD har brug for opbakning for at komme ind på det brede marked for bærbare til erhvervslivet. Nu har de to selskaber indgået aftale om produktion af en serie bærbare Compaq-pc'er med AMD-chips, som bliver den første AMD-baserede erhvervs-bærbare fra en større pc-producent.

Hewlett-Packard bliver den første af de rigtigt store pc-producenter, som giver AMD en håndsrækning til at komme ind på markedet for bærbare til erhvervslivet.

HP vil bruge AMD's Turion 64-processorer i en Compaq NX-serie af bærbare, skriver Silicon Valley-avisen Mercury News.

På papiret ligner det en oplagt alliance. AMD har brug for al den hjælp, selskabet kan få, til at få hul på ærkerivalen Intels dominans med Centrino-platformen og Pentium M-processorerne.

HP vil på sin side sikre sig et bredt sortiment, som kan holde konkurrenten og Intel-allierede Dell fra at æde yderligere markedsandele.

Hidtil har Intel siddet solidt på bærbare til erhvervslivet primært i kraft af Centrino-platformen, som AMD har haft svært finde en passende konkurrent, som pc-producenterne ville tage til sig.

- Det er en vigtig sejr for AMD. AMD længe har forsøgt komme ind på det brede erhvervsmarked, men de har først fået chippene til at gøre det i år, siger analytiker Rob Enderle fra Enderle Group til Mercury News.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S