Nu lancerer Elon Musk Grok 3: Bliver ‘den klogeste AI i verden,’ siger han

Elon Musk tænder tidligt tirsdag morgen dansk tid for sin nye AI, som han selv siger bliver den vildeste i verden.

Artikel top billede

Elon Musk er klar til at trykke på startknappen for sin nye AI, som ifølge manden selv bliver en af de vildeste overhovedet på denne jord.

Det er Musk-selskabet xAI, der står bag den nye chatbot, der kommer til at hedde Grok 3.

Den efterfølger de tre hidtidige versioner, Grok 1, Grok 1,5 og Grok 2, der i markedet er direkte konkurrenter til ChatGPT, som er noget mere udbredt.

Elon Musk bedyrer, at Grok 3 bliver ‘uhyggeligt klog,’ og at den kommer til at repræsentere et stort spring fremad på en række områder generelt inden for AI-udviklingen.

"Grok 3 får meget voldsomme egenskaber, og i de test, som vi har foretaget, slår den alt, hvad der hidtil er blevet lanceret, og som vi kender til," siger Elon Musk i en video, som han har udsendt om den kommende lancering.

Grok 3 er blevet trænet af xAI’s nye supercomputer Colossus, der består af 100.000 Nvidia H100 GPU’er, som tilsammen har leveret 200 millioner træningstimer, meddeler xAI.

Det er mere end 10 gange mere end de timer, som gik til udviklingen af den nuværende Grok 2.

Ifølge selskabet har det betydet, at Grok 3 er langt bedre til eksempelvis at behandle store dataset og til at komme med præcise resultater på forespørgsler og opgaver.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Everllence

Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S