Microsoft trækker i land: Holder fast i gammel login-politik

Tidligere meldinger om automatisk login var en fejl, bekræfter Microsoft. Brugernes login-oplevelse forbliver uændret.

Artikel top billede

(Foto: Anna Surovková/Unsplash)

Det skabte forvirring, da Microsoft i januar oplyste, at man fra februar automatisk ville forblive logget ind på sin Microsoft-konto.

Nu trækker selskabet i land og afviser, at nogen ændring vil finde sted.

Det bekræfter Microsoft over for The Verge.

"Der vil ikke være nogen ændringer i Microsoft-brugernes loginoplevelse for erhvervskonti og private forbrugere," lyder det i en officiel udtalelse fra Microsoft.

"Tidligere rapporter var baseret på ufuldstændige oplysninger, der fejlagtigt blev offentliggjort af et Microsoft-produktteam. De forkerte oplysninger er blevet fjernet," lyder det videre.

Blogindlægget, hvor ændringen oprindeligt blev annonceret, er ligeledes blevet fjernet.

I dag bliver brugere spurgt, om de ønsker at forblive logget ind, når de logger ind på en Microsoft-konto.

Det var denne mulighed, som Microsofts blogindlæg lød, ville blive fjernet, og standardindstillingen ville i stedet være, at kontoen ville forblive logget ind automatisk.

Skulle man alligevel glemme at logge ud, giver Microsoft mulighed for at logge af alle enheder på én gang.

Passkeys spiller en central rolle

Selvom Microsoft nu har aflyst ændringer i login-processen, er det ikke sikkert, at sagen er lukket for altid.

Tech-giganten har i længere tid arbejdet på at ændre login-metoder og skubbe brugerne væk fra traditionelle adgangskoder.

Her spiller passkeys en central rolle.

Passkeys giver mulighed for at logge ind via biometriske metoder som ansigtsgenkendelse, fingeraftryk, PIN-koder eller fysiske sikkerhedsnøgler.

Flere store tech-virksomheder, herunder Apple og Google, har allerede indført denne teknologi, men udbredelsen har været begrænset af komplekse økosystemer.

For nu forbliver Microsofts loginoplevelse uændret – men det er altså ikke sikkert, at det er sidste gang, vi hører om ændringer i login-processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision