Meta skærer ned for medarbejdernes lønninger: Vil bruge pengene på AI

Meta Platforms skærer ned for en væsentlig del af næsten alle medarbejderes lønpakker. Istedet skal pengene investeres i AI.

Artikel top billede

Meta Platforms - der jo ejer blandt andet Facebook og Instagram - skærer ned for næsten alle medarbejderes løn.

Ifølge Financial Times har selskabet besluttet at skære omkring 10 procent af den aktieoptions-bonus, som de fleste medarbejdere modtager hvert år.

Denne aktie-bonus udgør en ‘betydelig del’ af den enkelte medarbejders samlede lønpakke, skriver avisen og udregnes efter Meta Platforms samlede egenkapital årligt.

Aktie-optionerne kan typisk indløses efter fire år.

Ifølge avisen varierer reduktionen efter, hvor den enkelte medarbejder er placeret geografisk og hierakisk i organisationen.

Ifølge avisen sker reduktionen, fordi Meta Platforms skruer markant op for sine investeringer i AI og vil bruge sin egenkapital på at pumpe midler ind i udbygningen af blandt andet infrastruktur og lignende.

Meta Platforms har som de øvrige tech-kæmper kastet sig ind i det store kapløb, som for tiden pågår på AI-området. Og det er et kapløb, der koster betydelige summer.

Reduktionen af lønpakkerne kommer blot en måneds tid efter, at Meta meddelte, at selskabet vil fyre 3.600 medarbejdere - omkringe fem procent af den samlede medarbejderstab.

Der er tale om det, som topchef Mark Zuckerberg kalder for ‘low performers.’

Mark Zuckerberg har fornylig fortalt, at selskabet inden nytår vil være klar med AI-baserede, kunstige udviklere, der vil kunne skrive kode og lignende på niveau med en mid-level udvikler.

Det er Meta Platforms plan, at det meste af selskabets kode skal skrive af AI’er inden for en årrække.

"På sigt vil det meste af vores kode blive skrevet af AI-udviklere og ikke menneskelige udviklere,” har han sagt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job