Apple klar med to nye iPads - får nye chips og nyt tastatur

Apple har opdateret to af sine iPad-modeller. Det er iPad Air, der har fået den største overhaling med en ny chip og et nyt tastatur.

Artikel top billede

Topchef Tim Cook stillede folk et nyt Apple-produkt i udsigt mandag aften, da han lagde en animation med teksten “There is something in the AIR” på det sociale medie X og ledsagede det med teksten “I denne uge”.

Allerede tirsdag aften leverede han på løftet, da Apple præsenterede en ny og opdateret iPad Air.

Den nye iPad Air er udstyret med Apples M3-chip, der erstatter M2-chippen i den foregående version.

Ligesom sin forgænger er den nye iPad Air forberedt til Apples AI-løsning, Apple Intelligence, der bliver lanceret i Europa til foråret.

Samtidig lancerer Apple et nyt tastatur til iPad Air, der er udstyret med funktionstaster og minder om det tastatur, som i dag findes til iPad Pro.

Ny basis-iPad

Udover iPad Air har Apple også lanceret en opdateret version af basisudgaven af iPad, der nu bliver udstyret med Apple A16-chippen. Samtidig har Apple fordoblet lagerkapaciteten i den billigste konfiguration til 128 GB.

11-tommer-udgaven af iPad Air får en startpris på 5.499 kroner, mens 13-tommer-udgaven starter ved 6.499 kroner. Ønsker du også det nye tastatur, må du af med yderligere 2.499 kroner for 11-tommer-udgaven og 2.699 kroner for 13-tommer-udgaven.

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Nordjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Inside Sales Specialist

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Incident og problem manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse