Bange for NIS2-bøder? Så har beredskabsminister Torsten Schack et løfte til dig

Interview: Beredskabsminister Torsten Schack (V) har et budskab med til alle de danske virksomheder, der frygter, at de ikke kan nå at blive klar, når NIS2 træder i kraft om kort tid. Computerworld har mødt ministeren.

Artikel top billede

(Foto: Frederik Therkildsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad den ansvarlige minister mener om den korte frist for NIS2
  • Hvordan han vil sikre sig, at reglerne fortolkes ens
949
4:45 min
Om mindre end fire måneder skal langt størstedelen af dansk erhvervsliv forholde sig til et omfattende sæt af regler og krav til deres cybersikkerhed.

Når NIS2-direktivet er blevet opslugt i dansk lov, har virksomhederne blot to uger fra den dag, hvor de har registreret sig som værende omfattet, til at efterleve kravene.

Annonceindlæg fra QNAP

QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S