Bliver sammenlignet med hit-serie: Don Draper bryder ind bag overklassens facader

Den nye Apple TV+-serie ”Your Friends & Neighbors” er blevet et hit før premieren, og der er allerede bestilt en sæson to af serien, der bliver sammenlignet med Breaking Bad.

Artikel top billede

Hvad gør man, når man som stenrig hedgefond-manager mister alt – inklusive job, penge, ægteskab og selvrespekt?

Hvis man er hovedpersonen Andrew ’Coop’ Cooper i den kommende dramaserie fra Apple TV+ ”Your Friends & Neighbors” ligger løsningen lige for.

Man begynder selvfølgelig at bryde ind i sine rige naboers huse for at snuppe dyre ure, tasker og smykker, som de velhavende ejere formentlig næppe alligevel vil savne i deres overflod.

Men Andrew Cooper finder hurtigt ud af, at der bag de polerede facader i Westmont Village gemmer sig mørkere gåder, end han kunne have forestillet sig.

Med Your Friends & Neighbors er der således lagt op til en lovende cocktail af bedrag og moralske mavepustere, når Jon Hamm bevæger sig ud i den kriminelle underklasse og samtidig roder op i overklassens beskidte og farlige hemmeligheder.

Serien får premiere 11. april og er allerede blevet fornyet til en sæson to. Det lugter virkelig af selvtillid fra Apple i en tid, hvor selv relativt succesfulde serier bliver skrottet efter en enkel sæson, men måske har Apple noget at have selvtilliden i?

I hvert fald bliver Your Friends & Neighbors af de første anmeldere beskrevet som Breaking Bad tilføjet et skvæt Big Little Lies. Så vi taler tennisbaner og ternede skjorter i stedet for meth-labs og mord, som man kan få en forsmag på i den officielle trailer.

Jon Hamm er især kendt for sin ikoniske rolle som Don Draper i Mad Men. I Your Friends & Neighbors får han selskab af Amanda Peet som ekskonen Mel og Olivia Munn som Samantha.

Serien er skabt af Jonathan Trooper, der tidligere har stået bag serierne Banshee og Warrior. Han har her fået frie hænder til at blande satire, psykologisk spænding og midtlivskrise sammen i et visuelt univers, hvor alt på overfladen fremstår pænt og perfekt.

Anmelderne forudsiger, at det bliver en af forårets mest seværdige serier, så det er måske noget med at skifte popcorn ud med pinot noir og ellers bare læne sig tilbage og nyde galskaben.

Første sæson består af ni afsnit, hvoraf de to første lander 11. april. Derefter bliver der frigivet ét afsnit frem til finalen 30. maj – hvorefter sæson to forventes at blive rullet ud i 2026.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S