Vil betale Apple 700 millioner kroner for at smide Mastercard på porten

Et af verdens store kreditkort-selskaber er klar til at betale Apple 700 millioner kroner for at overtage Mastercards plads som leverandør af Apples betalingskort.

Artikel top billede

100 millioner dollar. Eller hvad der svarer til godt 700 millioner kroner.

Så meget er Visa klar til at betale til Apple for at overtage pladsen som Apples primære kreditkort-partner fra Mastercard.

Ifølge Wall Street Journal er både Visa, Mastercard og Amex voldsomt interesserede i at komme til at levere infrastruktur og netværk til Apples kreditkort.

Opgaven er i luften, fordi storbanken Goldman Sachs - som er banken bag kortet - ikke længere vil levere lån til almindelige forbrugere og altså derfor trækker sig ud af området.

Flere af USA’s øvrige storbanker er i spil - og det samme er hele infrastruktur-delen af den store opgave, som Mastercard har siddet på siden 2019, hvor Apple og Mastercard lancerede samarbejdet.

Apple Card har siden fungeret som et alternativ til Apple Pay - og er blevet leveret med særligt Apple-plastickort i meget minimalistisk platin-design med tilknyttet app.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job