Ny organisering i Banedanmark: Signaldirektør skal stå i spidsen for it og digital transformation

Kirsten Winther Jørgensen får ansvaret for flere centrale opgaver i Banedanmark – herunder også digitalisering.

Artikel top billede

(Foto: Robert Attermann / RED STAR - www.redstar.dk)

Banedanmark har lanceret en ny organisering, og med den får en af organisationens mest erfarne profiler nu et markant udvidet ansvar.

Den nye direktion består af fem direktørområder, hvoraf Kirsten Winther Jørgensen, der tidligere har stået i spidsen for det milliarddyre signalprogram, er udnævnt til direktør for den nye division for it & digital transformation, oplyser Banedanmark i en meddelelse.

Dermed får Kirsten Winther Jørgensen en bredere portefølje, der skal være med til at modernisere og digitalisere den danske jernbane.

Kirsten Winther Jørgensen er ph.d. i statskundskab og har tidligere været både it-direktør og universitetsdirektør på CBS, inden hun kom til Banedanmark i 2022.

Ny organisering

Udnævnelsen er en del af Banedanmarks nye organisering, som trådte i kraft 1. april og skal gøre organisationen bedre rustet til de mange store opgaver, der venter i de kommende år, fremgår det af meddelelsen.

Ifølge Banedanmarks administrerende direktør, Peter Jonasson, handler det om at kunne prioritere skarpere og arbejde mere effektivt på tværs.

"Der er travlt på banen. Vi vedligeholder, fornyer, elektrificerer og digitaliserer en gammel infrastruktur, som virkelig trænger. Nu har vi fået en ny organisationsstruktur og direktion på plads, og sammen med alle Banedanmarks dygtige medarbejdere skal det sikre, at vi når i mål med alle de projekter som i disse år moderniserer vores bane," siger Peter Jonasson i meddelelsen.

I praksis betyder det, at Kirsten Winther Jørgensen udvider sit direktørområde med opgaver, der tidligere lå under Peter Jonasson, før han tiltrådte som administrerende direktør i februar i år.

Selvom Kirsten Winther Jørgensen fremover står i spidsen for Banedanmarks digitale transformation, er det fortsat Morten Søndervang Sohrt, der er øverste it-chef og dermed er øverste ansvarlige for it i organisationen, fortæller Banedanmark til Computerworld.

Morten Søndervang Sohrt referer til Anne Hougaard Olesen, som er direktør for strategisk prioritering, planlægning & projekter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S