Hvordan vil du bruge dit talent? Du er nødt til at træffe nogle krævende valg

’Europas wunderkind’ vil i sin nye bog ”Moral Ambition” have læserne til at bruge deres talenter til at gøre en forskel i verden og ikke bare jagte personlig succes.

Artikel top billede

Forestil dig at bruge 2.000 uger på at lave PowerPoints, optimere klikrater eller sælge abonnementer på tjenester, som ingen i virkeligheden har brug for.

Tillykke, du har brugt hele din karrieres 2.000 arbejdsuger som en del af det, Rutger Bregman kalder den store talentmassegrav eller endnu værre: Verdens største spild af intelligens.

I sin nye bog Moral Ambition går den hollandske historiker for alvor i flæsket på vores moderne karrierevalg med en klar besked: Dit arbejdsliv afgør, hvad du faktisk bidrager med til verden.

Eller som bogens undertitel siger det: Stop Wasting Your Talent and Start Making a Difference.

Rutger Bregman har tidligere markeret sig på bestsellerlisterne med Utopia for Realists og Humankind og er af The Guardian blevet kaldt ”Europas wunderkind”.

I sin nye bog lancerer han begrebet ”moralsk ambition” som viljen til at gøre en mærkbar forskel i stedet for at jagte titler, fede lønninger eller andre traditionelle definitioner af succes.

I Moral Ambition udpeger han fire typer af karrierer: Fra dem, der hverken er ambitiøse eller idealistiske (bullshit jobs) over kyniske pengejægere til dem, der nok er idealistiske, men ikke har større ambitioner.

Den fjerde vej er at være moralsk ambitiøs, som ifølge Rutger Bregman er vores bedste chance for at flytte noget i verden.

Den hollandske historiker lader sig selv inspirere af historiske personer som Thomas Clarksom, der i 1700-tallet viede sit liv til at få afskaffet slavehandel.

På den måde er hans pointe ganske klar: De store samfundsforandringer starter med dem, der tør være stædige, strategiske og insisterende, ikke bare vrede på sociale medier.

I Moral Ambition retter Rutger Bregman således blikket mod dem, der ønsker sig mere end bare personlig succes.

Ifølge ham forpligter privilegier som uddannelse og adgang til viden til mere end at forøge sin egen aktieportefølje. Et meningsfuldt arbejdsliv kræver ifølge forfatteren både vilje til handling og mod til at udfordre normerne, så man tænker karrierevalg som en moralsk handling.

I sidste ende vil Moral Ambition gerne minde os om, at en karriere ikke kun handler om personlig succes, men også om det aftryk, vi sætter.

Eller som Bregman stiller spørgsmålet: Hvordan vil du bruge dit talent?

Moral Ambition er netop udkommet på engelsk. Om den kommer på dansk er foreløbig uklart.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S