Netcompany klarer sig bedre end ventet i første kvartal: Øger overskud med en fjerdedel

I årets første tre måneder voksede Netcompanys omsætning med 9,1 procent sammenlignet med samme kvartal i 2024.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany)

Netcompany klarede sig i årets første tre måneder bedre end ventet og fortsætter dermed den fremgang, som selskabet kunne fremvise i 2024.

It-selskabet har fremlagt sit første kvartalsregnskab i 2025 her til morgen.

En meddelelse fra selskabet, som indeholder hovedtallene for det første kvartal, viser, at omsætningen stiger med 9,1 procent til 1,74 milliarder kroner sammenlignet med samme kvartal sidste år.

Indtjeningen steg med 24,4 procent til 307 millioner kroner for kvartalet sammenlignet med samme kvartal 2024.

Til sammenligning ventede analytikerne en omsætning på 1,71 milliarder kroner og et justeret driftsresultat (ebitda) på 291 millioner kroner ifølge estimater indsamlet af selskabet selv forud for regnskabet for første kvartal.

"Vi mener, at Europa er i en unik position til at styrke sig selv i disse usikre tider, og vi sætter en ære i at være en missionskritisk leverandør af verdens førende digitaliseringstjenester og -løsninger, der støtter regeringer og virksomheder i hele Europa," siger André Rogaczewski, administrerende direktør og medstifter af Netcompany, i en meddelelse om kvartalsregnskabet.

Flere ansatte

Netcompany beskæftigede ved udgangen af kvartalet 8.150 personer. Det var 342 flere end ved indgangen til kvartalet, og væksten i personalet er især sket i udlandet, oplyser selskabet.

"Vores vækst er bygget på et fortsat fokus på vores produkter og platforme – et grundlag for vores fremtidige vækst inden for Netcompany," fastslår André Rogaczewski i meddelelsen.

I sit helårsregnskab for 2024 løftede det danske it-selskab omsætningen med knap en halv milliard kroner til 6,52 milliarder kroner mod 6,08 milliarder kroner i 2023.

Netcompany-stifterne André Rogaczewskis og Claus Bo Jørgensens fælles anparts-selskab, AC NC Holding, kom i øvrigt ud af 2024 med et overskud på godt 583 millioner kroner.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S