Måske får pensionskasser slet ikke lov til at sælge TDC til kapitalfond

Det er ikke sikkert, at pensionskasserne ATP, PKA og PFA overhovedet får grønt lys til at sælge deres andel af TDC til den australske kapitalfond Macquarie.

Artikel top billede

(Foto: TDC/Jon Norddahl)

Det kan meget vel være, at de danske pensionskasser ATP, PKA og PFA slet ikke får lov af de danske myndigheder til at sælge deres ejerandele i TDC til den australske kapitalfond Macquarie.

Ifølge Finans ‘tyder alt på,’ at Erhvervsstyrelsen er gået i gang med at gennemgå pensionskassernes salg til kapitalfonden.

PKA, PFA og ATP købte TDC i 2018 sammen med netop Macquarie.

De tre pensionskasser meddelte for et par uger siden, at de nu vil hele deres ejerandel til Macquarie, som altså dermed står til at blive eneejer af TDC.

En unavngiven TDC-kilde meddeler til avisen, at ‘processen [hos Erhvervsstyrelsen, red] er i gang’.

Ifølge avisen stiller den såkaldte screeningslov krav om, at Erhvervsstyrelsen skal undersøge udenlandske investeringer for, om de udgør en trussel mod den nationale sikkerhed eller offentlige orden i Danmark.

“Det er jo en virksomhed med en stor landsdækkende infrastruktur inden for teleområdet, og det kræver en nærmere vurdering. Så der er en risiko for, at man ikke opnår en godkendelse, når man anmelder sådan en transaktion,” siger advokat i Horten, Marie Løvbjerg, til avisen.

Læs også:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse