Netcompanys lufthavnsplatform taber millioner og får tilført ekstra kapital fra ejerne: Ledelsen er tilfreds

Underskuddet vokser med over 10 millioner kroner i Netcompany og Københavns Lufthavns fællesvirksomhed, Smarter Airports. Men selskabet ser sig selv som midt i et kommercielt gennembrud med voksende pipeline og flere potentielle kunder.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Første år lufthavnsplatformen er i fuld drift - det koster dyrt
530
2:45 min
Da Netcompany og Københavns Lufthavn midt under coronakrisen i 2020 præsenterede deres nye fællesselskab, Smarter Airports, var det med milliardambitioner og drømmen om at skabe Danmarks næste store digitale eksporteventyr.

Og på de fire år, Smarter Airports har eksisteret, er selskabet da også nået bredere ud. Omsætningen lyder nu på 33 millioner kroner, og de investerer i nye teknologiske løsninger.

Men det koster penge at vokse – og 2024 blev endnu et år med røde tal for Smarter Airports, der står bag lufthavnsplatformen Airhart.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo