Kritiseret FESD-mangel får egen standard

IT- og Telestyrelsen har sendt en ny FESD-standard for integration med geografiske informationssystemer i høring. FESD-projektet er tidligere blevet kritiseret skarpt for, at der endnu ikke findes en standard for denne type integration.

IT- og Telestyrelsen har sendt forslag til tre nye standarder i offentlig høring, herunder en standard, der skal understøtte integration mellem FESD-løsninger og geografiske informationssystemer (GIS).

Det fællesoffentlige projekt for elektronisk sags- og dokumenthåndtering (FESD) er tidligere blevet kritiseret for, at der endnu ikke var en standard for integrationen med GIS.

Kritikken blev rejst som et af flere punkter af DICAR - Center for Analytisk Journalistik.

DICAR fremførte blandt andet, at den manglende standard for håndtering af geografiske data var et problem, hvis FESD-løsninger eksempelvis skal benyttes i forbindelse med overflytning af amternes og kommunernes data ved kommunalreformen.

IT- og Telestyrelsen har i samarbejde med de tre FESD-leverandører udarbejdet udkastet til standarden for integration til GIS, som nu er i offentlig høring frem til 2. september.

De tre FESD-leverandører er CSC med Scanjour og Rambøll Management, Software Innovation med PLS og Ementor samt Accenture med Traen og Rambøll Informatik.

Udover standarden for integration til GIS er der sendt to andre standarder i høring. Det er en standard, der skal understøtte udtræk af ledelsesinformation, samt en generel standard for integration til andre systemer.

Relevant link

www.oio.dk/dataudveksling/fesd/hearing




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere