Danske mobil-købmænd bag rekordsvindel

Bagmandspolitiet har indledt efterforskningen af danmarkshistoriens største sag om momssvindel, hvor en række mobiltelefongrossister i Danmark er indblandet. Sagen er døbt "Gul feber" og menes at have kostet statskassen 130 millioner kroner.

Massiv momssvindel med salg af mobiltelefoner har nu fået Bagmandspolitiet til at indlede efterforskningen af danmarkshistoriens største sag om momssvindel. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Skattemyndighederne har døbt sagen "Gul feber", og den menes at have kostet staten 130 millioner kroner. En række mobiltelefon-grossister i Danmark er indblandet.

Modsat tidligere momskarruseller er selskaber i Hong Kong involveret, deraf navnet "Gul feber".

Hidtil har der kun været eksempler på momskarruseller inden for EU, fordi det her har været muligt at sælge med moms og kræve den tilbage fra skattemyndighederne efterfølgende.

Samtidig med den nye sag om momssvindel med mobiltelefoner lægger EU's generaladvokat op til, at myndighederne ikke længere skal tilbageholde penge til mellemhandlerne i yderste led af karrusellen.

Ifølge Erhvervsbladet er det tidligere sket for de danske mobildistributører Tel-Ka og Kijaka, som begge endte med at lukke, selvom de ikke havde svindlet.

Herhjemme har Told- og Skattestyrelsen fremsat et forslag, så en virksomhed får en officiel advarsel, før myndighederne kommer på kontrolbesøg.

Direktør Jørn Rosenmeier fra it-distributøren Rosenmeier IT i Ålborg mener, at myndighederne har været for sløve til at skride ind.

Han siger til Erhvervsbladet, at løsningen må være først at pålægge moms i det sidste salgsled.

Siden midten af 90'erne har der ifølge myndighederne været 140 sager om svindel med momskarruseller, som anslås at have kostet den danske stat en milliard kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S