OpenAI vil om få uger udfordre Google Chrome - snart klar med egen webbrowser

Google Chrome kan snart blive udfordret af en ny AI-baseret webbrowser fra OpenAI.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Om blot få uger vil virksomheden bag ChatGPT, OpenAI, en webbrowser, der efter planen skal gøre Google Chrome rangen stridig, som verdens førende browser.

Det oplyser flere personer med kendskab til planerne over for nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge nyhedsbureauet vil den nye browser bruge kunstig intelligens til fundamentalt at ændre på brugernes internetoplevelse, og den er samtidig et led i OpenAI strategi om at skabe flere, som bliver en uundværelige del af brugernes privatliv og arbejdsliv.

Kan skade Googles forretningsmodel

Selskabets mest brugte tjeneste er uden sammenligning ChatGPT, der i dag har i omegnen af 500 millioner aktive brugere hver eneste uge.

Kan OpenAI få flyttet de fleste af ChatGPT-brugerne over på selskabets browser vil det potentielt udøve grundlæggende skade på Googles annonce-baserede forretningsmodel, hvor Google Chrome er en central komponent.

Her bidrager Chrome-browseren hjælper ikke alene med dirigere millioner af internetbrugere hen til Googles søgemaskine, men også med vigtige brugerdata, som gør det muligt for Google at målrette annoncerne med effektivt.

Arbejder også på ny hardware

Udover en browser arbejder OpenAI også på et hemmeligt AI-baseret hardware, som bliver designet af den legendariske Apple-design Jonathan Ive.

OpenAI’s stifter Sam Altman og Jonathan Ive har arbejdet på produktet i flere år i deres fælles firma Io, og i sidste måned kom det frem, at OpenAI havde opkøbt firmaet for 6,5 milliarder kroner.

”Jeg er begejstret for samarbejdet med Jony Ive – i mine øjne verdens dygtigste designer,” skriver OpenAI-stifter og CEO Sam Altman i et opslag på X, hvor han tilføjede:

”Vi glæder os til at skabe en helt ny generation af AI-drevne computere.”

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S