FBI efterforsker velorganiseret ID-tyvebande

En særdeles velorganiseret tyvebande har samlet data ind fra et ukendt antal computere over hele verden. Masser af private opysninger som bankdata, brugernavne og adgangskoder er hentet med spyware-programmer og overført til en server i USA, oplyser antispyware-firma.

Det amerikanske antispyware-firma Sunbelt Software advarer om en international gruppe af ID-tyve.

Selskabet har videregivet oplysninger til FBI om den særdeles velorganiserede tyvebande.

Det oplyser selskabets administrerende direktør Alex Eckelberry.

Selskabet er ifølge direktøren nærmest snublet over banden, der med et almindeligt kendt spyware-program, systematisk bryder ind og henter information på et ukendt antal computere verden over.

Det er lykkedes for banden at hente og gemme en stor mængde personlig information på en server, der angiveligt står i USA.

- Serveren er en ren skattekiste for ID-tyve, siger Alex Eckelberry.

Registreret i Kina

Blandt informationen, der er overført til serveren, er filer med chat-sessioner, brugernavne, adgangskoder, telefonnumre, lønoplysninger, bankdata og meget mere, oplyser direktøren.

Og blandt de mere personlige ting, som selskabet er stødt på, er en privat families ferieplaner, instruktioner til en limousine-chauffør om at samle passagerer op ved en lufthavn og detaljer om en bruger med pædofile tilbøjeligheder.

Sunbelt har ikke oplyst, hvordan de er kommet i besiddelse af materialet. Men dataene eksisterer, konstaterer Computerworld i USA.

Serverens domæne skulle være registreret i Kina, selvom serveren angiveligt står i USA.

- Vi arbejder på at få sat den server ud af drift, siger Alex Eckelberry.

Det har ikke været muligt at få FBI's kommentar til sagen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere