Medicinalfirmaet Pfizer migrerede over 46 terabyte rå data som led i kæmpe SAP-transformation: IBM understøttede 50.000 brugere

Det er enorme mængder data, der er tale om, når store selskabet foretager ERP-transformationer.

Artikel top billede

(Foto: copyright 2023 Wendy Barrows Photography)

Pfizer har været gennem en kæmpe ERP-transformation til SAP S/4Hana.

Processen involverede en migrering af hele 46 terabyte rå data, en reduktion af databasestørrelse med 93 procent og en forenkling af den finansielle struktur, hvor antallet af regnskabsbøger i ERP-systemet er sænket med 73 procent.

Pfizer benyttede IBM og SNP Group som partnere under SAP-transformationen og flyttede SAP-landskabet til et hybridt cloud-miljø understøttet af IBM Power10.

Processen om et sådant skifte tager ofte lang tid, men selve migreringen foregår i et vindue med langt kortere tid.

"Vores prognose for datamigrering var 54 timer, og vi gennemførte denne fase på 44 timer," udtaler Scott Groth der er direktør for ERP-platformteknik og nye teknologier hos Pfizer, i en meddelelse.

Pfizer brugte IBM Power-infrastrukturen til at kunne skalere op for at køre store SAP-arbejdsbyrder.

Med et vindue på 54 timer til at fuldføre fuld datamigrering hjalp IBM Power10 Pfizer med at migrere de mere end 46 terabyte rå data og fuldføre opgaven 10 timer hurtigere end forventet.

Power-platformen understøttede cirka 50.000 brugeres adgang til en række SAP-applikationer, med omkring 14 TB SAP HANA-data tilgængelige i SAP Business Warehouse på HANA på IBM Power.

IBM Consulting og SNP hjalp Pfizer med at reducere medicinalselskabets 75 terabyte store ERP 6.0 AnyDB-database til cirka 5,5 TB og implementere selektiv datamigrering for at administrere årtiers data og optimere fremtidige S/4HANA-applikationer.

I sidste ende kørte alle Pfizers SAP-løsninger på kun 6 IBM Power10-systemer, med over 500 virtuelle servere, der kørte på IBM PowerVM-software, og som understøttede virksomhedens kommercielle, finansielle, indkøbs- og produktionsaktiviteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice