Medicinalfirmaet Pfizer migrerede over 46 terabyte rå data som led i kæmpe SAP-transformation: IBM understøttede 50.000 brugere

Det er enorme mængder data, der er tale om, når store selskabet foretager ERP-transformationer.

Artikel top billede

(Foto: copyright 2023 Wendy Barrows Photography)

Pfizer har været gennem en kæmpe ERP-transformation til SAP S/4Hana.

Processen involverede en migrering af hele 46 terabyte rå data, en reduktion af databasestørrelse med 93 procent og en forenkling af den finansielle struktur, hvor antallet af regnskabsbøger i ERP-systemet er sænket med 73 procent.

Pfizer benyttede IBM og SNP Group som partnere under SAP-transformationen og flyttede SAP-landskabet til et hybridt cloud-miljø understøttet af IBM Power10.

Processen om et sådant skifte tager ofte lang tid, men selve migreringen foregår i et vindue med langt kortere tid.

"Vores prognose for datamigrering var 54 timer, og vi gennemførte denne fase på 44 timer," udtaler Scott Groth der er direktør for ERP-platformteknik og nye teknologier hos Pfizer, i en meddelelse.

Pfizer brugte IBM Power-infrastrukturen til at kunne skalere op for at køre store SAP-arbejdsbyrder.

Med et vindue på 54 timer til at fuldføre fuld datamigrering hjalp IBM Power10 Pfizer med at migrere de mere end 46 terabyte rå data og fuldføre opgaven 10 timer hurtigere end forventet.

Power-platformen understøttede cirka 50.000 brugeres adgang til en række SAP-applikationer, med omkring 14 TB SAP HANA-data tilgængelige i SAP Business Warehouse på HANA på IBM Power.

IBM Consulting og SNP hjalp Pfizer med at reducere medicinalselskabets 75 terabyte store ERP 6.0 AnyDB-database til cirka 5,5 TB og implementere selektiv datamigrering for at administrere årtiers data og optimere fremtidige S/4HANA-applikationer.

I sidste ende kørte alle Pfizers SAP-løsninger på kun 6 IBM Power10-systemer, med over 500 virtuelle servere, der kørte på IBM PowerVM-software, og som understøttede virksomhedens kommercielle, finansielle, indkøbs- og produktionsaktiviteter.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job