Yahoo opruster i Kina

Et af verdens største internetselskaber, amerikanske Yahoo, forhandler ifølge New York Times om at overtage en del af den kinesiske e-handelsvirksomhed Alibaba.com. Lykkes det for Yahoo, vil auktionssitet Ebay få alvorlig konkurrence i sine bestræbelser på at få succes på det kinesiske marked.

Gennem adskillige måneder har Yahoo forhandlet med det kinesiske e-handelsselskab Alibaba.com om at overtage en del af virksomheden. Det skriver New York Times.

Ifølge finansavisen Forbes er Yahoo parat til at betale op mod seks milliarder kroner for en 35 procents aktiepost i Alibaba.com.

Går den handel i orden vil det være en af de største udenlandske investeringer i en kinesisk højteknologisk virksomhed.

Samtidig vil det betyde en trussel for Ebay, der har optrappet sine bestræbelser på at få fodfæste i Kina. Alibaba.com har udover handelsaktiviteter også et auktionssite á la Ebays med navnet Taobao.

I modsætning til Ebay kræver Taobao ikke gebyr for at købe og sælge og nogle analytikere mener, at Taobao allerede har overhalet Ebays kinesiske Eachnet-forretning.

Læses lige nu

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS