Artikel top billede

(Foto: Jordi Huusmann)

Stortest: Fire vidt forskellige bud på en lydbar-løsning, der kan løfte den flade lyd fra dit tv

Efter næsten årtier med en lydbar til at komplementere dit tv’s manglende gode lyd, skulle man tro, at de var meget ens – men testen her fra fire store producenter viser, at der er god grund til at se sig for, inden du putter i kurv.

Med fare for at lyde som en slidt plade, så er lyden fra et fladt tv ret flad. Bevares, de er blevet bedre gennem årene, og især i nogle producenters tv-flagskibe er de kommet godt med.

Men i de fleste tilfælde er lyden flad og kedelig, og løsningen er en smal lydbar, der ofte flankeres af en trådløs subwoofer. Systemer, der lover dig bedre lyd og kæmpe surroundeffekt.

Det gør de bestemt ikke altid – men de fleste leverer bedre lyd end flertallet af flade tv. Det kræver nu heller ikke så meget. Men testen her af fire meget forskellige systemer illustrerer tydeligt, at der er lige så meget grund til at se sig godt for her som ved køb af tv.

For de leverer alle fire god performance, men deres valuta for pengene, design og surroundeffekt varierer endog rigtig meget. Men læs med her og find ud af, hvilken model eller type du skal satse på.

Denon Home Sound Bar 550 & subwoofer

Solid bas, men for kostbar

Denon-navnet er synonymt med god lyd gennem årtier, og deres bud på en lydbar-løsning er da også i entusiastklassen rent prismæssigt med sine 8.995 kroner.

For det får du en stor subwoofer, der er lækkert og godt bygget, samt en meget kompakt lydbar.

Samlet leverer de et lydbillede, der har god saft og energi til hverdags-tv, men hvor man ikke fornemmer, at lydbaren er så lille. Integrationen med den store subwoofer fornægter sig ikke.

Men der mangler energi og et lydbillede, der når helt ud i stuen.

Subwooferens størrelse og byggekvalitet betyder, at den lyder godt, men samlet – og med prisen i mente – vil jeg have mere for pengene.

Læg dertil, at opsætningen er håbløst gammeldags, at der mangler surroundvirkning m.m., og sættet er alt i alt en skuffelse med prisen i mente.

Sony Bravia Theatre System 6

Her får du ægte surround, med lidt besvær

Sony skiller sig positivt ud ved at levere et sæt, hvor du får ægte baghøjttalere – og det kan høres.

Der er god surroundvirkning, og selv når der blot ses TV Avis eller lignende, supplerer de små baghøjttalere godt til lydbilledet.

Sættet er nydeligt, men bærer præg af meget plastik, og det ses især tæt på. Dertil kræver baghøjttalerne, at du tilslutter dem med kabel til en lille boks, der modtager og fordeler surroundsignalet.

Så du slipper ikke for kabler og en masse opsætning. Det samme gælder selve lydbaren – her sætter du et kabel fra lydbar til subwoofer, og selve HDMI-signalet fra dit tv sættes til subwooferen.

Sættet leverer uden sammenligning den bedste surroundvirkning af alle i testen.

Der er ikke tale om storslået surround, men du mangler ikke effekter, og det er ret fedt.

Til prisen på 6.000 kroner er det godkendt, men husk, at der følger en masse montering med, hvis du ikke skal have kabelrod i stuen.

Harman Kardon Enchant 1100

Den mest elegante løsning

Harmans løsning er ikke billig, men både lydmæssigt og indretningsmæssigt er den ret genial.

Du skal slippe små 7.000 kroner, men til den pris får du en mere end en meter lang lydbar med hele 11 enheder samt en matchende subwoofer.

Systemet er oppe at køre næsten helt perfekt efter få minutter og et klik. Det justerer nemlig selv lyden i forhold til rummet – og det endda ret godt.

Det betyder, at du på få minutter har et ret flot lydbillede, uanset om du ser Ulla Terkelsen live eller den nye Alien-serie på Disney+.

Der er en god dybde og fylde i stemmer, samtidig med at du får en fin surroundeffekt.

Sættet er nydeligt bygget, og kvaliteten af det hele er over middel.

Lydbaren er ikke lille, men matcher fint et 65” tv, og dens materialevalg med stof betyder, at den let indgår i stuen uden at blive en øjebæ.

Samsung Q-Series QS710F

Attraktiv til den rigtige pris

Samsung-sættet leverer en ydelse, der ligger over prisen på 3.995 kroner. Sættet koster da også normalt 5.995 kroner, men ved testen kunne du stadig få det til nedsat pris, og derfor vurderer vi på det grundlag.

Samsung benytter DSP-chippen til at manipulere ret meget med lyden, men gør det ret smart, og det betyder, at lydbilledet er større, end du vil forvente af den ret smalle lydbar.

Subwooferen er et meget lille kompakt sag, der også benytter sig af gammelkendte lydtricks, som du kan læse i linket herunder – og det er de sluppet godt fra, så den lille subwoofer leverer god ydelse, når dimensionerne tages i betragtning.

Disse lydtricks betyder, at Samsung leverer et flot og sammenhængende lydbillede, der er rigtigt fint til hverdagen, uden at du har kæmpe enheder i stuen.

Du opnår ikke den store surroundeffekt, men et gedigent lydbillede, der vil være et stort upgrade i de fleste hjem.

Konklusion

Trods mange år som anmelder af lyd og ikke mindst surround og lydbarer er det alligevel overraskende, hvor stor spredning der er i feltet omkring 4.000 kroner til næsten 9.000 kroner – ikke mindst, da vi taler om mærkevareproducenter.

Den mest overraskende – undskyld udtrykket ”nitte” – er Denon.

Jeg har generelt stor respekt og høje forventninger, da de oftest leverer høj lydkvalitet og gennemtænkte detaljer.

Her er kvaliteten OK især for subwooferen men den samlede pakke ikke helt, hvor jeg forventer.

Samsung er omvendt ikke dem, jeg normalt forventer stor lyd af. Undskyld Samsung, men det er ikke her, jeg har fået de største oplevelser.

Deres lydbar overraskede til gengæld med stor og slagkraftig lyd. Ikke mindst subwooferen gør det godt, når man tager størrelsen i betragtning.

Den er et godt bud, så længe du kan få den til den pris du kan få den til nu, som er et par tusind under den vejledende pris.

Skal jeg vælge med hjertet, bliver det Harman, som jeg ser som et sæt til den voksne bruger. Kombinationen af flot design, smart selvjusterende teknologi og et resultat, der matcher, gør den til den, jeg vil pege på.

Men prisen er også næsten 7.000 kroner – er det for meget, så kig på Samsung.

Sony imponerer med ægte surround og gør det lydmæssigt godt.

Du skal blot være indstillet på at trække kabler i de faste (heldigvis lange) længder.

Det giver en del bøvl og begrænsninger. Men vil du have ægte surround uden en stor surroundløsning, er Sonys bud trods alt en løsning, der er let at sætte op.

Så konklusionen kort:

Denon er en ommer, Sony hvis der skal fuld surround til filmaftenen, Samsung giver flot lyd til prisen, og Harman, hvis du vil have en pakke, der både er flot og lydmæssigt leverer varen.