Google ændrer i vilkår for brug af Play Store i Danmark og andre lande

Efter pres fra EU lemper Google i vilkårene for brug af Play Store i Danmark og en række andre lande.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

For at undgå flere kæmpebøder fra EU ændrer Google nu i de vilkår, som selskabet har opsat for brug af selskabets store app-butik, Play Store.

Google har i årevis været i kikkerten i EU for den måde, som selskabet holder tæt kontrol med de apps, som andre selskaber udbyder gennem app-butikken, der sammen med Apples App Store er de absolut største i verden.

Her har det været et kardinalpunkt for EU, at Google hidtil i vid udstrækning har forsøgt at forhindre, at brugerne af apps hentet via Play Store har kunnet ledes over andre platforme og kanaler end Android-økosystemet og her eksempelvis foretage betalinger.

Det har været noget, som mange app-leverandører har ønsket sig - og som EU har adresseret med Digital Markets Act, som netop sigter mod at tvinge magt og indflydelse ud af hænderne på de store og altdominerende tech-giganter.

Med ændringerne i Google såkaldte External Offers Program åbner Google nu for muligheden for, at brugerne af apps fra Play Store kan dirigeres videre til tredjeparts-platforme.

Samtidig sænker Google de gebyrer, som selskabet opkræver fra app-udviklerne, fra de nuværende 10 procent til nu blot tre procent af de indtægter, som udviklerne henter på at sælge services via Play Store.

Google ændrer i vilkårene med nogen skepsis. Selskabet mener nemlig, at der er høje sikkerheds-ricisi ved at give lov til, at brugerne dirigeres væk fra Play Stores sikre miljø.

Google-talsmand Clare Kelly siger, at selskabet fortsat er bekymret for, at ændringerne kan eksponere Android-brugerne for skadeligt indhold og gøre bruger-oplevelsen værre.

“Alligevel opdaterer vi nu efter drøftelser med EU vores External Offers Program i EU med reviderede gebyrer og flere muligheder for Android-udviklere,” siger hun.

Google har gennem årene fået bøder for mere end otte milliarder euro af EU - allesammen forbundet med en eller anden form for overtrædelse af konkurrence-lovgivning, udnyttelse af sin dominerende markedsposition og den slags.

Selskabet risikerer i den nuværende sag om Play Store en bøde på 10 procent af sin globale omsætning, såfremt selskabet kendes skyldig i at overtræde Digital Markets Act.

Læs også:

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job