IBM og AMD klar med ny kæmpe satsning: Vil bygge fremtidens supercomputere

Virksomhederne vil kombinere AI-acceleratorer, kvantecomputere og højtydende computing for at skabe næste generations arkitektur.

Artikel top billede

(Foto: Carson Masterson/Unsplash)

AMD og IBM har indgået en ny stor alliance, og de to selskaber vil bygge intet mindre end 'fremtidens computing'.

De to selskaber vil benytte AMD’s AI-acceleratorer og højtydende computing kombineret med IBM’s avancerede kvantecomputere til at løse komplicerede opgaver i fremtiden. De kalder det 'kvantecentreret supercomputing'.

Kvantecomputing bearbejder information på en anderledes måde, og hvor klassiske computere bruger bits, der kun kan være nul eller ét, repræsenterer kvantecomputere information gennem qubits.

En qubit i en kvantecomputer kan også være nul eller et – men den kan samtidig være en blanding af begge på én gang.

Dette giver langt mere regnekraft og gør kvantecomputere i stand til at løse komplekse opgaver.

"Kvantecomputing vil simulere den naturlige verden og repræsentere information på en helt ny måde," siger Arvind Krishna, bestyrelsesformand og CEO i IBM, i en udmelding og fortsætter:

"Ved at udforske, hvordan kvantecomputere fra IBM og AMD's avancerede højtydende teknologier kan arbejde sammen, bygger vi en kraftfuld hybridmodel, der bryder igennem de traditionelle computeres grænser."

Hos AMD står CEO og bestyrelsesformand Lisa Su klar til at levere kraftfuld teknologi til satsningen.

"Højtydende computing er fundamentet for at løse verdens vigtigste udfordringer," siger hun i meddelelsen og fortsætter:

"Når vi nu går sammen med IBM for at udforske sammensmeltningen af højtydende computing og kvanteteknologier, ser vi enorme muligheder for at accelerere opdagelse og innovation."

I en kvantecentreret supercomputerarkitektur arbejder kvantecomputere sammen med kraftfuld højtydende computing- og AI-infrastruktur, der typisk understøttes af CPU’er, GPU’er og andre beregningsenheder. Denne hybride tilgang gør, at problemer løses med det paradigme, der egner sig bedst.

"For eksempel kan kvantecomputere i fremtiden simulere atomers og molekylers adfærd, mens klassiske supercomputere drevet af AI håndterer massiv dataanalyse. Sammen kan disse teknologier angribe virkelige problemer med en hastighed og skala, der aldrig er set før," skriver IBM.

AMD og IBM undersøger, hvordan AMD’s CPU’er, GPU’er og FPGA’er kan integreres med IBMs kvantecomputere for effektivt at accelerere en ny klasse af algoritmer.

Samarbejdet skal også hjælpe IBM med at realisere målet om at levere fejltolerante kvantecomputere inden udgangen af dette årti.

Selskaberne planlægger en første demonstration senere i år for at vise, hvordan IBMs kvantecomputere kan arbejde sammen med AMD-teknologier i hybride kvante-klassiske workflows.

Find udmeldingen her.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse